https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pełnia Różowego Księżyca [7/8 kwietnia 2020]. Kolejna superpełnia w tym roku!

sier
Pełnia w kwietniu 2020. Ponownie w tym roku będziemy mogli obserwować superksiężyc. Może uda się Wam wykonać jakieś ciekawe zdjęcia?
Pełnia w kwietniu 2020. Ponownie w tym roku będziemy mogli obserwować superksiężyc. Może uda się Wam wykonać jakieś ciekawe zdjęcia? Pixabay
7 i 8 kwietnia ponownie w tym roku będziemy mogli podziwiać superpełnię Księżyca. Będą świetne warunki do wykonywania ciekawych zdjęć. Dlaczego kwietniową pełnię nazywamy "pełnią Różowego Księżyca"? I dlaczego tym razem Księżyc świeci jaśniej niż zwykle?

W nocy z 7 na 8 kwietnia wypada pierwsza wiosenna pełnia w 2020 roku. Jak donosi National Geographic, Indianie z północy nazywają kwietniową pełnię "różową" od wcześnie zakwitających, różowych dzikich kwiatów. W innych kulturach, pełnia ta jest nazywana Pełnią Kiełkującej Trawy, Jajeczną lub Rybną...

Księżyc będzie niecałe dziewięć godzin po perygeum, a co za tym idzie, będzie to kolejna superpełnia w tym roku. Nieco bliższa niż ta marcowa

Pełnia, kwiecień 2020. Kiedy dokładnie?

Pełnię będziemy mogli oglądać 7 i 8 kwietnia (100 proc. jasności o godz. 4.35 nad ranem, 8 kwietnia). - W tym momencie Księżyc będzie niecałe dziewięć godzin po perygeum, a co za tym idzie, będzie to kolejna superpełnia w tym roku. Nieco bliższa niż ta marcowa - donosi autor youtubeowego kanału AstroLife.

Będzie można wykonać bardzo ciekawe zdjęcia Srebrnego Globu, którego tarcza będzie na niebie większa niż zwykle.

  • Jeśli chcecie wiedzieć, jakie inne ciekawe zjawiska szykują się na niebie w kwietniu, to zachęcamy do obejrzenia poniższego wideo:

Superksieżyc - większy i jaśniejszy

Superksiężyc to potoczna i astrologiczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego w perygeum swojej orbity. Księżyc osiąga wówczas najmniejszą odległość od Ziemi. Według danych NASA w tym położeniu Księżyc dla obserwatorów jest do 14 proc. większy i świeci aż do 30 proc jaśniej niż w apogeum (najdalej od Ziemi).

Nazwa „superksiężyc” została wprowadzona w 1979 r. przez astrologa Richarda Nolle na określenie momentu, gdy Słońce, Księżyc i Ziemia znajdują się względem siebie w linii prostej, a Księżyc dodatkowo jest w swoim perygeum. Położenie takie występuje średnio raz na rok. Ale w 2020 możemy obserwować jedną superpełnię po drugiej.

Księżyc - średnia odległość od Ziemi

Nasz Księżyc jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 399 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓
  • Data świąt wielkanocnych wyznaczana jest zawsze na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Tak zdecydowano w 325 roku podczas soboru nicejskiego. Wielkanoc jest świętem ruchomym, które może wypaść pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
W piątek, 27 lipca 2018, mogliśmy podziwiać zaćmienie Księżyca - najdłuższe w tym stuleciu. Dodatkowo bardzo blisko Księżyca na niebie pojawił się Mars. Czerwona Planeta świeciła wyjątkowo jasno, bo dokładnie 27 lipca znalazła się w wielkiej opozycji (bardzo blisko Ziemi, nieco ponad 57 mln km).Początkową fazę zaćmienia, którą obserwowaliśmy w Tuszynach pod Koronowem, zepsuły chmury. Kiedy Księżyc znajdował się jeszcze w cieniu Ziemi, chmury odsłoniły jednak piękne zjawisko. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Księżyca i Marsa zrobionych w trakcie i już po zaćmieniu.

Zaćmienie Księżyca przy asyście Marsa [lipiec 2018, zdjęcia]

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska