Najwyżej w raporcie Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk są: bydgoska PESA, toruński APATOR i grudziądzki Hydro-Vacuum.
Cieszymy się, że w generalnej klasyfikacji innowacyjnych przedsiębiorstw zajmujemy wysokie czwarte miejsce w kraju, a w kategorii dużych firm jesteśmy na miejscu drugim - mówi Michał Żurowski, rzecznik firmy Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz. - Radość jest tym większa, że na tej liście znalazło się też sporo firm z naszego regionu.
Zauważeni przez naukowców i „Pomorską”
Raport przygotowywany jest przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN i stanowi część badań Sieci Naukowej MSN. Jego celem jest m.in. diagnoza sektora innowacyjnego, pokazanie barier i propozycji firm innowacyjnych. Badania są otwarte, udział w nich jest bezpłatny.
Choć najnowszą edycję raportu zaprezentowano niedawno, dotyczy on 2011 roku. W tym samym roku podczas gali „Złotej Setki Pomorza i Kujaw” nagradzaliśmy firmy w rankingu innowacyjności. Wśród laureatów znalazły się PESA oraz firma Hydro-Vacuum. Grudziądzki producent pomp i systemów pompowych na liście 500 (również w klasyfikacji generalnej) zajął czwarte miejsce. Z kolei toruński APATOR w grupie dużych podmiotów był na miejscu 3, w generalnej klasyfikacji - na 5. Przypomnijmy - APATOR był także laureatem naszej ostatniej edycji „Złotej Setki Pomorza i Kujaw”. Doceniliśmy go m.in. za nowoczesne narzędzie umożliwiające wielopoziomowe zarządzanie zużyciem energii w przedsiębiorstwie.
Firmy nagrodzone certyfikatami
Na liście 500 innowacyjnych firm 39. miejsce zajmują bydgoskie Zakłady Chemiczne NITRO-CHEM. To nasz ubiegłoroczny laureat w rankingu najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw Pomorza i Kujaw. W klasyfikacji generalnej Przedsiębiorstwo Hydrauliki Siłowej HYDROTOR (Tuchola) jest na miejscu 60. Nieco dalej (na 64) znalazły się Bydgoskie Zakłady Elektomechaniczne**BELMA, a na pozycji 77 człuchowski RADPOL**.
MONDI Świecie zajęło miejsce 144, a bydgoskie: POLON ALFA - 163, AWACOM - 177. Aleksandrowski BIN znalazł się na pozycji 208, bydgoska firma GEA FARM Technologies - 348, wąbrzeska AMPOR MEROL - 366, bydgoska OPONEO - 392, PLANIKA (Brzoza) - 421, Kolejowe Zakłady Łączności (Bydgoszcz) - 446, ANWIS POLSKA (Włocławek) - 473, NMG (Bydgoszcz) - 490, DROBEX PASZ (Solec Kujawski) - 497.
28 czerwca br. w Pałacu Staszica w Warszawie odbyła się prezentacja najnowszej edycji „Raportu o innowacyjności gospodarki Polski” i uroczystość wręczenia wyróżnień. Firmy, które znalazły się na liście 500 otrzymały m.in. certyfikaty innowacyjności.
- Trzeba poszukiwać nowych rozwiązań, wyprzedzać czas - mówi Tomasz Piernicki, szef marketingu w bydgoskiej firmie HORUS Innowacyjne Materiały Przemysłowe. - Niestety w Polsce innowacji wciąż szkodzi pogoń za niską ceną produktów. Niektórym szefom firm brakuje wizji, koncepcji, chcą zarobić od razu. A nowe technologie muszą kosztować więcej, wydatek i tak się opłaci.
