Start in Poland to program, którego misja jest prosta - stworzenie młodym polskim start-upom szans rozwojowych na zbudowanie silnych marek lokalnych, a nawet globalnych. W tym celu Polski Fundusz Rozwoju przygotował pakiet pięciu kroków, mających wspomóc młodych przedsiębiorców w rozwinięciu skrzydeł.
- Chcielibyśmy, żeby Polska miała największy współczynnik innowacji w regionie - mówił podczas konferencji inaugurującej program prezes PFR, Paweł Borys. - Zapewniamy część środków na fundusze, ale oczekujemy też wsparcia inwestorów. Jest to dla nich bardzo interesujący program, więc szacujemy, że łącznie w ciągu kilku lat na polski rynek trafi 3,7 mld zł, z czego 1,5 mld będzie pochodziło od prywatnych inwestorów - dodał.
PFR Ventures rozpoczyna właśnie proces wyboru funduszy zarządzających w ramach funduszu funduszy PFR Starter FIZ. Jest to pierwszy program kierowany do rynku VC, uruchomiony w ramach największej w Europie Środkowo-Wschodniej platformy funduszu funduszy (Funds of Funds).
- Oznacza to, że PFR nie będzie inwestował bezpośrednio, a pośrednio, przez grupy inwestorów - wyjaśniał Maciej Ćwiklewicz, wiceprezes PFR Ventures.
- Projekt jest pomyślany tak, żeby to, co dziś znajduje się w komputerach, albo głowach młodych polskich innowatorów, mogło stać się rozwiązaniem przyszłości, skutecznie wpisującym się w rewolucję technologiczn - mówił o programie wicepremier Mateusz Morawiecki.
Maciej Ćwiklewicz przyznał podczas konferencji, że do tej pory finansowanie w obszarze start-upów i młodych, innowacyjnych firm było zbyt małe. - Teraz sfinansowane zostanie kilkaset nowych firm, a także przynajmniej szesnaście zespołów zarządzających, które będą wspierały przedsiębiorców nie tylko pieniędzmi, lecz także doświadczeniem i wsparciem merytorucznym.
