Czy jesteśmy przesądni? Czy uważamy piątek 13 za feralny?
A Ty jesteś przesądny? Wypowiedz się na forum
Po prostu z życia, choć teorii wyjaśniających, dlaczego piątek trzynastego jest feralnym dniem, jest wiele.
Już w starożytności popularny był pogląd, wedle którego pewne dni były uznawane za pechowe.
Ślubów nie brano
- "Feraliami" nazywano wówczas dni poświęcone zmarłym - tłumaczy Hanna Łopatyńska, etnograf z Muzeum Etnograficznego w Toruniu. - Z tego względu w "feralia" nie wszystko można było robić. Tego dnia nie brano ślubów, niezalecane były też podróże. Kto się nie stosował do tych ograniczeń, ten ściągał na siebie gniew zmarłych.
Dlatego powszechnie uważano te dni za niepomyślne, pechowe.
Tylko nie piątek
Złą sławą od zawsze cieszył się też piątek. Panowało przekonanie, że to dzień pechowy, trudny do "przeżycia". - Od średniowiecza popularne były też kalendarze astrologiczne - opowiada Hanna Łopatyńska. - Układali jest profesorowie, którzy na postawie tego, co się dzieje na niebie wyznaczali, które dni nie będą dla nas pomyślne. Pechowe dni często wypadały w piątek.
Pechowość piątku tłumaczono różnie - na przykład tym, że w piątek na krzyżu zmarł Jezus.
Uważano też, że w piątek szatan jest bardziej aktywny, a czarownice w tym dniu tygodnia spotykają się, by odprawiać swoje obrządki.
Pechowa "trzynastka" to zupełnie inna historia. Ta liczba była i jest uznawana za symbol nieszczęścia i cierpienia w całej kulturze europejskiej.
Dlaczego? Chociażby dlatego, że podczas ostatniej wieczerzy było obecnych trzynastu apostołów, a tym trzynastym był Jezus, który umarł na krzyżu.
Numerologia również uważa, że zestawienie "jedynki" i "trójki" jest wyjątkowo niekorzystne.
Z przesądami łatwiej
A już piątek 13, czyli połączenie feralnego dnia i liczby, świadczy tylko o jednym - to będzie ciężki dzień.
Jedno jest pewne - wiara w przesądy pozwala nam zrzucić winę za spotykające nas niepowodzenia na czarnego kota lub feralny dzień.