
Woda jest niezbędna do życia. Odwodnienie może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego tak ważne jest regularne nawadnianie organizmu. [b]Ale czy każda pora dnia jest dobra na szklankę wody? Czy to zdrowo pić wodę na noc? Jak się okazuje, są też wady nawadniania się przed samym spaniem >>

Przyjmuje się, że na jeden kilogram masy ciała powinno się wypijać około 0,02-0,03 litra wody (czyli 20-30 ml). Zatem zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać od 1,5 do 2 litrów wody dziennie – w zależności od płci, wieku, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. A w czasie intensywnego wysiłku i upałów nawet do 4–5 litrów na dobę.

Woda ma wiele właściwości prozdrowotnych, bez wody nie ma życia. Ten życiodajny płyn zapewnia jędrność skóry; poprawia funkcjonowanie poznawcze (pamięć i koncentracja); wspomaga pracę układu trawiennego i zapobiega zaparciom; wspomaga pracę nerek, usuwa toksyny i inne szkodliwe produkty przemiany materii i zapobiega kamicy nerkowej; pomaga regulować temperaturę ciała (m.in. poprzez pocenie się); zapewnia odpowiednią wysokość ciśnienia krwi.
Jakie są wady i zalety picia wody tuż przed spaniem? Zobacz >>

Wady picia wody przed snem:
Wypijanie wody tuż przed położeniem się do łóżka zaburza naturalny cykl snu. Nadmierne nawodnienie może powodować nokturię, czyli konieczność częstego oddawania moczu w nocy.
W dłuższej perspektywie nokturia może powodować:
- trudności w zasypianiu,
- senność w ciągu dnia,
- problemy z koncentracją,
- częste zmiany nastroju.