Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć frakcji od 2020 roku. Czy wiesz, jak segregować śmieci?

Anna Stasiewicz-Mąka
Anna Stasiewicz-Mąka
W Bydgoszczy szykuje się zmiana dot. segregacji śmieci.
W Bydgoszczy szykuje się zmiana dot. segregacji śmieci. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Jak już informowaliśmy wczoraj, miasto rozpoczęło przygotowania do wprowadzenia nowych zasad segregowania śmieci. Chodzi o podział na pięć frakcji, a nie jak w przypadku Bydgoszczy, na cztery. Na czym będzie polegać nowa segregacja?

Początkowo ministerstwo środowiska chciało, by samorządy dostosowały się do nowych regulacji do 1 stycznia 2019 roku. Okazało się, że nie wszystkim uda się dotrzymać terminu, więc wydłużono czas na wdrożenie nowych zasad o rok.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2020 w Bydgoszczy będziemy segregować odpady do pięciu pojemników czy worków. Oczywiście można zrezygnować z segregowania, ale od 2020 roku będzie nas to słono kosztować. W rozporządzaniu ministerstwa środowiska znalazł się bowiem zapis, że opłata za niesegregowanie może być czterokrotnie wyższa od tej za segregowanie. Obecnie bydgoszczanie płacą 13 złotych, jeśli segregują i 3-krotnie więcej (39 zł), jeśli tego nie robią.

Od przyszłego roku posesje oraz wiaty śmietnikowe zostaną wyposażone dodatkowo w pojemniki/worki koloru niebieskiego. Do pojemników koloru brązowego, opróżnianych odtąd przez cały rok, będziemy mogli wyrzucić bioodpady, w tym również odpady kuchenne, oprócz mięsa. Przypominamy, że do końca 2019 roku do brązowych pojemników trafiają tzw. odpady zielone, a więc skoszona trawa, liście, gałęzie. Nie zmienią się kolory pojemników na szkło - nadal zielone oraz na metale i tworzywa sztuczne (obecnie plastik) - nadal żółte.

Pięć frakcji od 2020 roku. Czy wiesz, jak segregować śmieci?
Urząd Miasta Bydgoszczy

https://pomorska.pl/segregacja-odpadow-w-bydgoszczy-jeszcze-sprawniejsza/ar/c3-13446987

Nowe zasady segregowania odpadów to wynik wymogów Unii Europejskiej. Wyznacza wymogi co do poziomu odzysku odpadów. Aby je osiągnąć, Polska musi bardziej efektywnie prowadzić, promować i rozwijać selektywną zbiórkę odpadów.

W drugiej połowie roku czeka nas kampania edukacyjna bydgoskiego ratusza dotycząca dzielenia śmieci na 5 frakcji, jednak już teraz można wziąć udział w konsultacjach społecznych. A te potrwają do 10 lutego. Na stronie www.bydgoszcz.pl/odpady znajduje się specjalna ankieta, w której urzędnicy pytają nas na przykład, czy zmienić częstotliwość odbierania odpadów wielkogabarytowych z domków jednorodzinnych.

Część miast już wprowadziła podział segregowania śmieci na pięć frakcji. Od 1 stycznia na system 5-frakcyjny zdecydowała się m.in. Warszawa. W Gdańsku natomiast taki system funkcjonuje już od kwietnia 2018 roku. Za to w Bielsku Białej od 1 lipca 2018 obowiązuje podział aż na 7 frakcji: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bio, popiół, odpady zielone, pozostałości po segregowaniu.

Czy uda się skończyć z plastikiem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska