MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piece gazowe do likwidacji, nie będzie przedłużenia terminu. Decyzja zapadła w Parlamencie Europejskim

wixad
Wideo
od 16 lat
Stało się! W Parlamencie Europejskim zapadła decyzja o nowych przepisach dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. To oznacza m.in. ostateczne pożegnanie z piecami gazowymi.

Od 2030 roku wszystkie nowe budynki mieszkalne będą musiały spełniać wymogi zerowych emisji, a od 2050 roku ten wymóg będzie dotyczył również istniejących budynków.

Już tylko pompy ciepła

W praktyce oznacza to, że kotły na paliwa kopalne staną się przeszłością. Po tej dacie nie będzie można instalować nowych urządzeń.

Europarlamentarzyści zadecydowali o zakończeniu finansowania instalacji kotłów na paliwa kopalne, w tym również kotłów gazowych, już od 2025 roku. To tylko początek ograniczeń związanych z wykorzystaniem tych źródeł energii. Dyrektywa nakazuje także państwom członkowskim opracowanie planów działania mających na celu stopniowe eliminowanie paliw kopalnych z systemów ogrzewania i chłodzenia, z widokiem na całkowite wycofanie kotłów na paliwa kopalne do 2040 roku.

Data 2030 jako czas zerowej emisji, nie oznacza teoretycznie całkowitej likwidacji ogrzewania gazowego. Nadal będzie można używać kotłów zasilanych odnawialnymi paliwami, takimi jak biometan czy biopropan. Możliwe będzie również instalowanie systemów hybrydowych, łączących kotły gazowe z innymi źródłami energii odnawialnej, o ile będą spełniały wyśrubowane normy emisji.

Już niebawem koniec dofinansowania

Dyrektywa jasno wskazuje, że do 2040 roku kotły na paliwa kopalne, w tym kotły gazowe, mają zostać ostatecznie wycofane z rynku. Polska Organizacja Gazu Płynnego zwraca jednak uwagę, że w dyrektywie wiele sformułowań jest niejasnych, więc szczegóły poznamy po ich doprecyzowaniu. Wiele zależy również od tego, jak wytyczne unijne zinterpretowane zostaną w krajowych przepisach.

Jedno jest pewne – od 2025 nie będzie już dofinansowań do wymiany pieca węglowego na kocioł gazowy, a także skorzystanie z ulgi podatkowej na taką modernizację. Jedyną opcją dotacji będzie instalacja pompy ciepła wraz z kotłem gazowym. To oznacza istotne zmiany, między innymi w programie Czyste Powietrze, który po 2025 roku mógłby finansować kotły gazowe wyłącznie w przypadku, gdy pracują one w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii.

Kolejną kluczową datą jest rok 2030, gdy nowo wznoszone budynki będą zobowiązane do spełnienia standardu zeroemisyjnego. W przypadku obiektów instytucji publicznych wymóg ten będzie obowiązywał już od 2028 roku.

Nadal dopłacają do gazu

Tymczasem w Kujawsko-Pomorskiem można korzystać z wielu programów dofinansowujących zakup pieców gazowych. Na przykład Bydgoszcz oferuje minimum 5 tysięcy złotych dla inwestycji indywidualnych. W przypadku kompleksowych inwestycji w budynkach wielorodzinnych dotacja wynieść może do 8 tys. zł (w zależności od zastosowanego źródła ciepła). Jeszcze więcej otrzymać można z programy Czyste Powietrze – do 18,5 tys. zł.

Jak reagują właściciele nieruchomości w Kujawsko-Pomorskiem na unijne zapowiedzi?

- Nie zauważyłam, żeby ludzie się tym przejmowali – mówi Agnieszka Jastrzębska z brodnickiej firmy Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe Gaspol J. Jastrzębski, A. Banaszewska, zajmującej się dystrybucją gazu butlowego oraz instalacjami gazowymi w samochodach. - Ci, którzy maja dostęp do gazu sieciowego, inwestują w piece gazowe, bo to na razie jedyna racjonalna pod względem cenowym alternatywa. Do wprowadzenia unijnych zakazów jest jeszcze sporo czasu, więc można mieć nadzieję, że te absurdalne pomysły upadną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska