Spis treści
Tylko do końca br. osoby planujące zakup pieca na paliwo kopalne, m.in. gaz, mogą ubiegać się o dofinansowanie na ten cel. To efekt przyjęcia przez Parlament Europejski zmian w Dyrektywie o efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy zachęcają do zakupu systemów grzewczych, w których głównym źródłem ciepła będzie instalacja OZE.
1,7 mln domów jednorodzinnych bez izolacji...
Eksperci podkreślają, że zmiana sposobu ogrzewania na bardziej ekologiczne i energooszczędne to dobry krok, jednak aby miał on sens, konieczne jest zadbanie o właściwą izolację termiczną budynku, zaś tej w Polsce nie posiada aż 1,7 mln domów jednorodzinnych.
"Do 2030 roku wszystkie nowe budynki będą zeroemisyjne"
W marcu tego roku Parlament Europejski zatwierdził zmiany w Dyrektywie o efektywności energetycznej budynków (to tzw. dyrektywa budynkowa). Przyjęte przepisy zakładają, że do 2030 roku wszystkie nowe budynki, które powstaną w UE, będą musiały być zeroemisyjne. W przypadku istniejących już obiektów termin ten został wydłużony do 2050 roku. W efekcie państwa członkowskie zostały zobligowane do wycofania się z promowania zakupu pieców na paliwa kopalne, w tym tak popularnych w ostatnich latach kotłów gazowych.
Dofinansowanie na ich zakup można uzyskać tylko do końca 2024 roku, a sprzedaż takich urządzeń będzie możliwa tylko do 2029 roku.
Całkowite wycofanie pieców na paliwa kopalne z użytku planowane jest na 2040 rok. Wprowadzone zmiany mają na celu skłonienie inwestorów do wybierania bardziej energooszczędnych i ekologicznych metod ogrzewania budynków, w tym np. systemów hybrydowych, łączących kocioł z instalacją wykorzystującą energię słoneczną lub pompą ciepła.
Na zakup tego typu instalacji nadal można będzie uzyskać dofinansowanie z rządowych programów, takich jak „Czyste Powietrze” czy „Moje Ciepło” .
- Celem dyrektywy jest obniżenie zużycia energii z paliw kopalnych, które są wykorzystywana do ogrzewania domów. OZE nie rozwiążą tego problemu całkowicie, dopóki, tak jak pompy ciepła, będą potrzebować energii elektrycznej z węgla - tłumaczy Henryk Kwapisz, dyrektor ds. relacji instytucjonalnych Grupy Saint-Gobain w Polsce. - Najszybsze działanie to ocieplenie dachu, ścian i podłogi.
Można uzyskać nawet 136 200 zł bezzwrotnej dotacji
Warto skorzystać z rządowego wsparcia, np. realizowanego przez NFOŚiGW programu „Czyste Powietrze”.
„W ramach programu można uzyskać nawet 136 200 zł bezzwrotnej dotacji na wymianę źródła ogrzewania oraz audyt energetyczny i ocieplenie, w tym kompleksową termomodernizację) budynku - podkreśla ekspert Szymon Raćkowski. „Osoby, które złożyły taki wniosek mają możliwość ponownego ubiegania się o wsparcie finansowe, tym razem na ocieplenie przegród budowlanych. Od niedawna istnieje też możliwość ubiegania się przez osoby z najniższym dochodem o dotację w wysokości 50% w ramach refinansowania inwestycji. Jednym słowem mogą oni otrzymać część środków jeszcze przed rozpoczęciem prac.”
