https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękna kometa na niebie we wrześniu. Jest widoczna również z Polski! Internet zalały zdjęcia C/2023 P1 (Nishimura)

Michał Sierek
W galerii znajdziecie zdjęcia komety C/2023 P1 (Nishimura) wykonane przez miłośników astronomii na całym świecie. Są tu zarówno szersze kadry, jak i fotografie pokazujące kometę i jej warkocz w dużym powiększeniu. Przejdź do galerii, by zobaczyć ▶▶
W galerii znajdziecie zdjęcia komety C/2023 P1 (Nishimura) wykonane przez miłośników astronomii na całym świecie. Są tu zarówno szersze kadry, jak i fotografie pokazujące kometę i jej warkocz w dużym powiększeniu. Przejdź do galerii, by zobaczyć ▶▶ Thirdman/Pexels | zdjęcie ilustracyjne
We wrześniu amatorzy nocnych (i porannych) obserwacji nieba nie powinni się nudzić. Nasze rejony odwiedził gość z odległych zakątków Układu Słonecznego. Kometę C/2023 P1 (Nishimura) można zaobserwować również z terytorium Polski, ale lepiej wykorzystać dobrą pogodę i się pospieszyć. W galerii zamieszczamy zdjęcia komety wykonane przez miłośników astrofotografii na całym świecie.

Kometę C/2023 P1 (Nishimura) odkrył japoński astronom-amator Hideo Nishimura. Kiedy dokonał odkrycia miała jasność wynoszącą zaledwie około 10,4 magnitudo. Obiekt w ostatnich tygodniach pojaśniał.

Kometa C/2023 P1 (Nishimura) - gdzie jej szukać?

Astronomiczny spektakl rozgrywa się tuż nad wschodnim/północno-wschodnim horyzontem. W okolicach 11/12 września powinniśmy wyszukiwać komety (potrzebna będzie lornetka!) na godzinę przed wschodem słońca. 12 września C/2023 P1 (Nishimura) znajdzie się najbliżej Ziemi. Trzeba zaznaczyć, że z każdym dniem obserwowanie jej podczas porannego brzasku będzie trudniejsze.

Kometa C/2023 P1 (Nishimura) sfotografowana przez Sebastiana Voltmera - pojedyncze zdjęcie, obiektyw 135mm:

Zdjęcia prezentujące kometę z prostym długim warkoczem zalały media społecznościowe. Nie trzeba być bardzo zaawansowanym amatorem astrofotografii, by uchwycić obiekt na zdjęciu. Zaznaczmy jednak, że te najpiękniejsze fotografie, ukazujące kometę w dużym powiększeniu to już efekt zaawansowanych technik wykonywania zdjęć nocnego nieba. Do zrobienia zdjęcia komety w dużym przybliżeniu, z detalami potrzebny jest długi czas ekspozycji. Najczęściej robi się kilkanaście/kilkadziesiąt ujęć z dłuższym czasem naświetlania, a następnie obrabia się je i składa w jedno zdjęcie w specjalnym programie. By tak fotografowany obiekt nie "rozmył się" w wyniku ruchu obrotowego Ziemi, potrzebne są specjalne montaże astrofotograficzne. Jak kometa prezentuje się na zdjęciach mniej lub bardziej zaawansowanych astrofotografów? Zobaczcie zdjęcia!

Warto wiedzieć:
Kometa najbliżej Ziemi znajdzie się 12 września (w odległości 125 milionów kilometrów). 17 września C/2023 P1 (Nishimura) znajdzie się najbliżej Słońca - 44 mln km od naszej gwiazdy (średnia odległość Ziemi od Słońca to 150 milionów kilometrów).

Więcej na temat samej komety oraz tego w jakich rejonach nieba (i o której godzinie) jej szukać znajdziecie w filmie na kanale Astrolife:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska