
Piękne wiejskie kapliczki przydrożne
Kapliczki i krzyże, które znajdują się przy drogach, są świadectwem religijności społeczności zamieszkującej dany teren. Dziś nieco rzadziej niż kiedyś spotykają się przy nich mieszkańcy i odprawiają przy nich m.in. nabożeństwa majowe. "W Polsce pierwsze odnotowane nabożeństwa majowe zostały wprowadzone w 1838 r. przez jezuitów, a XIX w. tzw. majówki odprawiane były już w całej Polsce", wyjaśnia na stronie Diecezji Kieleckiej ks. Marian Fatyga, proboszcz w Skalbmierzu.
Jedne kapliczki są dumą wsi i mieszkańcy je regularnie odnawiają, sadzą kwiaty, ustawiają ławeczki. Inne, zapomniane, bywają zniszczone i tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają o ich istnieniu w zaroślach. Przypominamy kilka tych, które znajdują się na terenie Kujaw i Pomorza.
"Liczba kapliczek w polskim, wiejskim krajobrazie znacząco uległa pomnożeniu po uwłaszczeniu chłopów, co w przypadku ziem polskich, w poszczególnych zaborach sprawiało, że chłopi fundowali kapliczki we własnych obejściach, przy drogach wiodących do pól, miejscach upamiętniających historyczne bądź owiane legendą wydarzenia", tłumaczy ks. Fatyga na stronie diecezji.
Za zdjęciu kapliczka w miejscowości Pieranie pod Inowrocławiem

Chrośna w Puszczy Bydgoskiej

Dorposz Szlachecki

Kiełbasin k. Chełmży