Sezon turystyczny 2023 w Kruszwicy rozpoczęty

Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu miało miejsce w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto wspomnieć, że organizatorami konkursu byli minister kultury oraz Generalny Konserwator Zabytków.
- Celem ogólnopolskiego konkursu jest promowanie i popularyzowanie najlepszych prac z zakresu konserwacji, rewitalizacji i adaptacji, które zostały zrealizowane zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi - słyszymy w Urzędzie Miejskim w Kruszwicy.
Do walki o tytuł „Zadbanego Zabytku” zgłoszono wiele wspaniałych obiektów z całej Polski. Przez etap oceny formalnej pomyślnie przeszły 42 z 13 województw. W konkursowej stawce znalazły się zarówno unikatowe zabytki o doniosłym znaczeniu dla całego kraju, jak i te o lokalnym charakterze. Zwycięzcy zostali wybrani w oparciu o ich wkład w ochronę i zachowanie dziedzictwa narodowego, innowacyjność podejścia oraz jakość wykonania prac.
Wyróżnienie w konkursie „Zadbany Zabytek” nie jest pierwszym, jakie przyznano odbudowanemu wiatrakowi z Chrosna. W ub. r. projekt rewitalizacji tego obiektu docenił marszałek województwa Piotr Całbecki i kapituła konkursu „Dziedzictwo Wieków”, nadając gminie Kruszwica Medal Hereditas Saeculorum, który promuje najważniejsze i najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie oraz restauratorskie, wyróżniając zarządców zabytków i wykonawców prac, a także osoby i instytucje posiadające szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie.
Warto wspomnieć, że projekt pn. „Rewitalizacja zabytkowego wiatraka typu Koźlak w Chrośnie, był współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Czarnoziem na Soli.
- Zadanie obejmowało roboty związane z odrestaurowaniem wiatraka, między innymi poprzez odbudowę dachu, poprawę stanu technicznego obiektu, wzmocnienie fundamentów pod kozłem, wymianę wału skrzydłowego, rekonstrukcją izbicy, dyszla, schodów zewnętrznych i skrzydeł, a także zagospodarowanie terenu wokół wiatraka, gdzie powstały sanitariaty, wiata dla pieca chlebowego, mała architektura i strefa parkingowa - słyszymy w UM w Kruszwicy.
Ponadto konserwator zabytków zlecił badania dendrologiczne, w celu określenia wieku wiatraka w Chrośnie oraz lepszego rozpoznania stanu zachowania poszczególnych jego elementów. Badania przeprowadzone przez dr. Macieja Prarata z Katedry Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu przyniosły zaskakujące wyniki. Okazało się, że wiatrak jest starszy niż zakładano. Wstępnie sądzono, że został zbudowany w XIX wieku. Tymczasem naukowcy stwierdzili, że powstał już pod koniec lat 60. XVIII wieku.
Oficjalne otwarcie wiatraka w Chrośnie i umożliwienie jego zwiedzania przez turystów miało miejsce w lipcu 2022 roku. Wspomnieć trzeba też, że obiekt nosi imię Gustaw, nadane na część jego byłych właścicieli, rodziny młynarzy. Ciekawostka jest też i to, że wiatrak „zagrał” w filmie „Antek” w reżyserii Wojciecha Fiwka.