Uroczystość rozpoczęła się od kilku słów na temat historii Koła, którą przedstawiła obecna przewodnicząca Leokadia Lasota.
Były kwiaty i życzenia od zaproszonych gości: wójta Jakuba Danielewicza, przewodniczącego rady gminy Jarosława Szczeciaka, gminnej przewodniczącej KGW Małgorzaty Bednarek oraz Ewa Łobaczewska - przewodnicząca Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych. Z okazji jubileuszu z koncertem wystąpiła Zofia Kosińska, a oprawę muzyczną zapewnił Jarosław Kosiński.
Panie z KGW Gołoty łączą siły od sześciu dekad
Koło Gospodyń Wiejskich powstało 4 marca 1963 roku, jako wyodrębniona jednostka organizacyjna kółka rolniczego w Gołotach. W skład pierwszego zarządu weszły: przewodnicząca Janina Duma, sekretarz Helena Wróblewska, skarbnik Wiesława Kołodziej.
Koło powstało z 18 członkiń, ale już na koniec roku liczyło 26 osób. Bodźcem zachęcającym do wstępowania w szeregi koła był 60-ciogodzinny kurs gotowania i pieczenia przygotowany wiosną 1963 roku. Nie było jeszcze domu wiejskiego, więc spotkania odbywały się w domach członkiń: Walerii Kilian, Janiny Dumy i Kazimiery Szydłowskiej. Cele jakie panie sobie postawiły to podejmowanie różnorodnych działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet wiejskich.
Członkinie Koła uczestniczyły w różnych kursach, szkoleniach, konkursach i pokazach, które miały służyć poprawie warunków socjalno- bytowych rodzin wiejskich, upowszechnianiu postępu w rolnictwie i gospodarstwie domowym oraz poprawie stanu zdrowia. W ciągu 60-letniej nieprzerwalnej działalności KGW, panie z Gołot uczestniczyły w setkach kursów i pokazów np.: kursie żywienia rodziny, gotowania, pieczenia cukierniczym, garmażeryjnym wypieku chleba, potraw staropolskich, wigilijnych, wielkanocnych, kursach kroju i szycia, szydełkowania, wyszywania, haftowania, pokazie kosmetycznym i makijażu, pokazie nakrycia i dekoracji stołów, stroików wielkanocnych, bożonarodzeniowych, układaniu bukietów i obrazów z suchych roślin. Były też kursy tworzenia ozdób z siana i słomy, z masy solnej i kaszy, z ciasta drożdżowego, był kurs malowania na szkle czy malowania jaj metodą batikową.
Kobietom pomagają członkowie Kółka Rolniczego w Gołotach
Obecnie miejscem spotkań gospodyń jest Dom Wiejski w Gołotach wybudowany w 1964 roku. Znajduje się w nim kuchnia z wyposażeniem, sala wyposażona w stoły i krzesła oraz izba pamięci. Członkinie koła aktywnie włączają się w pracę na rzecz wsi i Domu Wiejskiego. Same malowały drzwi, ogrodzenie, szyły firanki, przygotowywały sale do remontu. W pracach pomagają im ich mężowie, czyli członkowie Kółka Rolniczego w Gołotach.
W ciągu 60-letniej działalności KGW były cztery przewodniczące:
- 1963- 1969 Janina Duma
- 1969- 1978 Marianna Jóźwik
- 1978- 1997 Jadwiga Duma
- ostatnie 26 lat Leokadia Lasota
Zobaczcie zdjęcia z 60-lecia KGW Gołoty
