Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarka szkolna przez cały rok ma pełne ręce roboty

(ml)
Pielęgniarka szkolna Teresa Szczepańska na początku roku ma dużo obowiązków - m. in. waży i mierzy wszystkich uczniów.
Pielęgniarka szkolna Teresa Szczepańska na początku roku ma dużo obowiązków - m. in. waży i mierzy wszystkich uczniów. Sławomir Kowalski
Szkolne pielęgniarki udzielają uczniom pierwszej pomocy - opatrują rany, tamują krwotoki. A w razie konieczności wzywają na pomoc karetkę.

Jak reagować, gdy dziecko skaleczy się w szkole? Cierpi na przewlekłą chorobę, na przykład cukrzycę? Jest otyłe lub niedożywione?
W większych toruńskich szkołach działają gabinety profilaktyki zdrowotnej, a pielęgniarki bądź higienistki przychodzą do pracy nawet codziennie. - Nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Obecność pielęgniarki codziennie jest wręcz niezbędna - podkreśla Adam Orgacki, dyrektor Zespołu Szkół nr 31 w Toruniu.

Część etatu

- Pielęgniarka jest u nas zatrudniona na trzy czwarte etatu. Jest oddelegowana z przychodni osiedlowej przy ulicy Dziewulskiego. Ma co robić, bo w naszej szkole uczy się 450 dzieci, począwszy od zerówek do trzeciej klasy gimnazjalnej.

Na miejscu jest też gabinet stomatologiczny, bardzo dobrze wyposażony. Szkoła wynajmuje pomieszczenia, korzystają uczniowie.

Ważenie i mierzenie

Teresa Szczepańska, pielęgniarka w Zespole Szkół nr 31, przyznaje, że szczególnie na początku nowego roku szkolnego ma pełne ręce roboty. - Już od samego rana uczniowie z różnych klas przychodzą do mojego gabinetu - mówi pani Teresa. - Bywa, że dziecko się przewróci, ma obrzęk, trzeba opatrzyć skaleczeni lub ranę. Teraz akurat ważę dzieci i mierzę, by dopasować ławki do ich wzrostu i wagi. Po wakacjach robię dzieciom przeglądy, między innymi włosów. Jest, niestety, trochę wszawicy. Jeśli jednak zadziała się od razu, szybko udaje się ją opanować. Co prawda bardzo zaniedbanych dzieci nie mamy, ale pochodzą jednak z różnych środowisk, niekiedy bardzo trudnych. Trzeba czasami odwiedzić ucznia w domu, żeby mieć orientację co do jego sytuacji. Rozmawiam z rodzicami. Często takie rozmowy dają pozytywny efekt.

Zdarzają się dzieci z przewlekłymi chorobami, jak na przykład cukrzyca. Nie brakuje też uczniów otyłych.

Badania i leki

Pielęgniarka w szkole prowadzi uczniom karty zdrowia, waży dzieci, mierzy, bada im wzrok, słuch. Odpowiada też za profilaktykę stomatologiczną. Jeśli lekarz wystawia odpowiednie zlecenie, podaje w szkole leki i przeprowadza niezbędne zabiegi uczniom z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnym. - Pielęgniarka szkolna opiekuje się dziećmi i młodzieżą szkolną do ukończenia ostatniej klasy szkoły ponadgimnazjalnej - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. - Dzieci raelizujące obowiązek rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego na terenie szkolnym są objęte opieką zdrowotną przez pielęgniarkę lub higienistkę szkolną.

W sytuacjach nagłych, jeśli stan zdrowia dziecka wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, nauczyciel, dyrektor szkoły lub pielęgniarka powinni udzielić pomocy przedmedycznej i wezwać karetkę pogotowia. Jednocześnie ich obowiązkiem jest zawiadomić rodziców lub opiekunów dziecka.

Bilanse i szczepienia

Profilaktyczne badania lekarskie, bilanse zdrowia do 19. roku życia dziecka, a także obowiązkowe szczepienia wykonują lekarze, u których dzieci są zapisane w podstawowej opiece zdrowotnej.

Czytaj e-wydanie »

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska