Spis treści
To już kolejna grupa, która kończy licencjat z pielęgniarstwa w grudziądzkiej filii Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Pierwsza, licząca w sumie 60 pielęgniarek i pielęgniarzy, dyplomatorium i czepkowanie miała w maju br. Wówczas podkreślano, że praca w tym zawodzie będzie trudna, ale dająca satysfakcję.
"Po owocach ich poznacie"
Małgorzata Kufel, wiceprzewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Toruniu, a jednocześnie koordynatorka studiów w Grudziądzu z ramienia WSG w maju br. zaznaczała: "Mówią, że "po owocach ich poznacie". Tak, to owoc naszej wspólnej pracy. Studiowanie w Grudziądzu pielęgniarstwa, czerpanie wiedzy od doświadczonych pielęgniarek i pielęgniarzy było najpierw naszym marzeniem, a teraz staje się faktem i przechodzi do historii."
Małgorzata Kufel była także obecna podczas dyplomatorium oraz czepkowania w Toruniu, gdzie także było składanie przyrzeczenia pielęgniarskiego. W sumie w Toruniu, podczas uroczystości oprócz grudziądzkich absolwentów, dyplomy odebrało jeszcze 80 innych osób z innych miast.
Symbol pokory i chęci służenia innym
Dodajmy, że symbolicznym ukoronowaniem trzech lat nauki na studiach licencjackich jest „czepkowanie”, czyli oznaka przyjęcia do zawodu. Absolwentkom nakłada się na głowę białe czepki z jednym czarnym paskiem. Absolwenci otrzymują przypinki z tym symbolem. Czepek funkcjonalnie chroni i zabezpiecza włosy. Z czasem jednak nabrał znaczenia symbolizującego pokorę i chęć służenia innym. Obecnie pielęgniarki nie mają obowiązku noszenia czepka jako identyfikatora zawodu. Pozostał on jednak elementem stroju galowego, a jako symbol zawodowy używany jest podczas uroczystości.
