MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymki z pilotem. Marszałek prosi WORD, by traktował kursantów ulgowo

Marek Weckwerth
Tego lata pielgrzymki będą po raz pierwszy pilotowane przez osoby przeszkolone do kierowania ruchem drogowym. Ale taki kurs kosztuje 300 zł. Kurie alarmują, że ich na to nie stać.

Nowy obowiązek nałożyło na organizatorów pielgrzymek rozporządzenie szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny. I teraz ten sam szef apeluje do wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego, żeby zwalniać kursantów z opłat.

Takie pismo trafiło m.in. do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego. - Gdyby nie ono, w ogóle nie wiedziałbym, że taki problem istnieje - przyznaje marszałek. Zwrócił się on już do WORD-ów, o potraktowanie kursantów ulgowo.

Marszałek Całbecki dodaje, że chodzi o pomoc organizacjom, stowarzyszeniom i wolontariuszom, którzy pilotują niekomercyjnie pielgrzymki religijne. Innymi słowy - jeśli dana osoba miałaby czerpać korzyści materialne np. z obsługi konduktów pogrzebowych czy innych procesji religijnych, nie zostanie przeszkolona za darmo.
Całbecki zdaje sobie sprawę, że WORD-y poniosą z tego tytułu konkretne koszty, ale nie ma wątpliwości, że sobie poradzą.

Kujawsko-pomorskie WORD-y przeszkolą tylko osoby bądź organizacje działające na terenie trzech diecezji: bydgoskiej, toruńskiej i włocławskiej.

Jeżeli kursanci będą pochodzić z miejscowości podlegających innym diecezjom, nie zostaną przeszkoleni. Przykładowo Tuchola podlega pod diecezję pelplińską (woj. pomorskie).

Gratis w Bydgoszczy i Włocławku

Tadeusz Kondrusiewicz, dyrektor WORD-u w Bydgoszczy, rozmawiał o tym z biskupem Janem Tyrawą, ordynariuszem diecezji bydgoskiej. - Zgodziłem się na darmowe przeszkolenie jedynie 25-osobowej grupy - wyjaśnia dyrektor. - Wszelkie inne szkolenia będą płatne.

Tadeusz Kondrusiewicz wyjaśnia, że wkład WORD-u w szkolenie obsługi pielgrzymek sprowadza się do udostępnienia sal i pomocy wykładowych. Samym szkoleniem zajmą się policjanci ruchu drogowego. - Szkolenie obejmie 30 osób i będzie darmowe. Koszty, a wynoszą one 300 złotych od osoby, poniesie nasz ośrodek - wyjaśnia Jarosław Chmielewski, dyrektor WORD we Włocławku.

W Toruniu za 5 złotych?

- Skontaktuję się z kurią biskupią i zapytam jakie są jej potrzeby - deklaruje Marek Staszczyk, dyrektor WORD w Toruniu. - Swoje zdanie wyrazili już minister spraw wewnętrznych i marszałek województwa, a moją rolą jest znalezienie zgodnego z prawem rozwiązania.

Zdaniem dyrektora, można wprowadzić symboliczną opłatę - 5 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska