Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze dla rolników w 2024 roku - na nowych i starych zasadach. Plan Strategiczny zajmie miejsce PROW 2014-2020

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
W 2024 roku rolnicy będą mogli skorzystać także z pomocy na inwestycje w gospodarstwach
W 2024 roku rolnicy będą mogli skorzystać także z pomocy na inwestycje w gospodarstwach Pixabay
Sprawdziliśmy na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy w 2024 roku. A powinny do nich spłynąć pieniądze z różnych źródeł, także z wygaszanego programu.

Spis treści

- 2024 rok będzie drugim, w którym wdrażamy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – mówi Ryszard Zarudzki, wiceprezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Rolnicy mogą korzystać jeszcze ze wsparcia (z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności) na wymianę w gospodarstwach pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest, zaś Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (na lata 2014-2020) jest już wygaszany.

PROW przechodzi do historii

Ostatnie nabory wniosków dotyczące modernizacji gospodarstw w ramach PROW-u zakończono w 2023 roku, ale obróbka wniosków trochę potrwa, więc wypłata pomocy zacznie się w kolejnym roku.

Jeszcze z PROW-u będzie można sięgnąć po dofinansowanie na zwrot części kosztów ubezpieczenia zwierząt. Chodzi o nabór wniosków na „Zarządzanie ryzykiem”, który potrwa od 18 stycznia do 15 marca 2024 r.

Ekoschematy. Decyzje za kilka miesięcy

Także w 2024 roku będą wypłacone pieniądze rolnikom, którzy zdecydowali się na tzw. ekoschematy.

- Zaliczki dopłat bezpośrednich za ten rok dostałem w terminie, ale już dawno pieniądze wydałem – mówi rolnik z Kujaw, który zajmuje się wyłącznie produkcją roślinną. - Teraz czekam na resztę dopłat, także na pieniądze za ekoschematy.

- Rolnicy, którzy zdecydowali się na ekoschematy związane tylko z produkcją roślinną otrzymają decyzje w pierwszej kolejności - informuje wiceprezes ARiMR. - Ten proces rozpocznie się prawdopodobnie w marcu 2024 roku. Z kolei decyzje w sprawie płatności dobrostanowych powinny trafiać do gospodarzy od kwietnia. Mam nadzieję, że do tego czasu systemy informatyczne będą gotowe i będzie można naliczyć płatności.

ARiMR przypomina, że ostateczny termin wypłat dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2023 r. upływa 30 czerwca 2024 r.

Dotacje i instrumenty finansowe

- W nowym roku będą też tzw. instrumenty finansowe – wyjaśnia Zarudzki. - A wśród nich np.: „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” na które zamierzamy przeznaczyć (od marca) 259,85 mln zł. Rolnicy będą mogli liczyć na gwarancje kredytowe i spłatę części odsetek.

Z kolei rozpoczęcie naboru o wsparcie w formie dotacji na „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność” zaplanowano na wrzesień 2024 roku (obszary A,B,C i D). - Będzie to swego rodzaju kontynuacja „Modernizacji gospodarstw rolnych” z wygaszanego PROW-u, ale z większym naciskiem na inwestycje przyjazne środowisku – tłumaczy wiceprezes ARiMR.

Obszar A ma dotyczyć wsparcia na tzw. operacje w produkcji zwierzęcej, polegające na stosowaniu rozwiązań rolnictwa precyzyjnego w budynkach lub budowlach służących do produkcji zwierzęcej; obszar B – wsparcia na operacje dot. produkcji ekologicznej w gospodarstwach prowadzących produkcję ekologiczną; obszar C – wsparcia na operacje dot. produkcji rolnej prowadzonej w gospodarstwie, polegające na zwiększeniu dochodowości produkcji poprzez bezpieczne dla konsumenta i efektywne przedłużanie trwałości produktów, przechowalnictwo oraz lepsze przygotowanie do sprzedaży (w tym bezpośredniej), zaś obszar D – wsparcia na operacje dotyczące produkcji roślinnej, polegające na zakupie maszyn do zbioru.

To też może Cię zainteresować

Rozwój małych gospodarstw i premie dla młodych rolników

Zapewne spore zainteresowanie wzbudzi pomoc na „Rozwój małych gospodarstw”. Planowany termin rozpoczęcia naboru - 11 lipca, zakończenia - 9 sierpnia. - Z tego wsparcia będą mogli skorzystać nie tylko – jak było dotąd – właściciele najmniejszych gospodarstw, ale takich, których wielkość ekonomiczna nie przekracza 25 tysięcy ESU (ang. European Size Unit), czyli liczących nawet ponad 20 ha.

809,86 mln zł zaplanowano na „Premie dla młodych rolników”. Nabór wniosków ma potrwać od 5 czerwca do 5 sierpnia 2024 r.

Z kolei początek naboru wniosków dot. „Inwestycji poprawiających dobrostan bydła i świń” zaplanowano dopiero na grudzień 2024 r.

- Będą też nabory wniosków ogłaszane są przez samorządy województw oraz interwencje w sektorze pszczelarskim- dodaje wiceprezes Zarudzki. - Warta polecenia jest również pomoc dotycząca krótkich łańcuchów dostaw żywności, a pod koniec 2024 roku rozpocznie się przyjmowanie wniosków o wsparcie na współpracę Grup Operacyjnych EPI. Bo najpierw rolnicy muszą się dowiedzieć co zrobić, być ich towary były konkurencyjne na rynku, żeby później móc skutecznie współpracować z innymi producentami.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska