Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze na rewitalizację tylko dla wybranych osiedli

Redakcja
Tylko Wyżyny, Śródmieście, osiedle Leśne i Kapuściska mają szanse na rewitalizację w Bydgoszczy.

Bydgoszcz ma obiecane z Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację ok. 19 mln euro. W założeniu, pieniądze otrzymać mają najbardziej zdegenerowane, zaniedbane i biedne osiedla.

Te "najgorsze" miała wytypować Miejska Pracownia Urbanistyczna (MPU), na podstawie rygorystycznych kryteriów, takich jak np. wysoki poziom ubóstwa, przestępczości, długotrwałe bezrobocie, małe zasoby mieszkaniowe czy duży odsetek ludzi starszych.

Gdzie najbiedniej, gdzie najgroźniej?

Z analizy wynika, że najbiedniejszymi osiedlami są: Fordon, Bocianowo i Śródmieście, które wiedzie prym także wśród najbardziej niebezpiecznych. Wysoka przestępczość dotyka również Bielawy i Skrzetusko.
Najwięcej długotrwale bezrobotnych znajdziemy z kolei na Wilczaku, najstarszych mieszkańców ma Błonie i Osiedle Leśne, a najbardziej zaniedbane są Fordon i Śródmieście.

Po podsumowaniu wszystkich współczynników to ostatnie osiedle okazało się najbardziej kryzysowym obszarem i jego rewitalizację uznano za priorytetową.

Kolejne w negatywnej klasyfikacji są: Okole, Bocianowo, Szwederowo i Fordon, jednak one szansy na pieniądze nie mają. Dostaną ją za to Kapuściska, Wyżyny i osiedle Leśne, które w zestawieniu obszarów kryzysowych znajdują się niżej.

Pomoc według kryteriów, nie potrzeb

- O tym, jakie obszary zostaną uznane za obszary wsparcia, nie decydowała suma punktów za wszystkie kryteria, ale gorsza od średniej wartość kilku wskaźników jednocześnie - tłumaczy Stanisław Wroński z MPU.

W ten sposób szanse na rewitalizację straciły Bartodzieje, Fordon, Błonie, Wilczak czy Skrzetusko. Chociaż miały najgorsze statystyki przestępczości, bezrobocia czy najwięcej korzystających z pomocy społecznej, to miały też np. zbyt wysoki wskaźnik prowadzenia działalności gospodarczej i za dużo budynków wybudowanych po 1989 roku.

- Kryteria nie były zbyt obiektywne, ale nie mieliśmy na nie wpływu - przyznaje Stanisław Wroński. - Mogliśmy  wziąć pieniądze lub z nich zrezygnować, więc decyzja była oczywista.

Na publiczne i mieszkaniówkę 

Śródmieście będzie mogło ubiegać się o wsparcie dla zadań w sferze użyteczności publicznej, natomiast osiedle Leśne, Kapuściska i Wyżyny w zakresie mieszkalnictwa.

- Oznacza to, że w pierwszym przypadku na pieniądze mają szansę wyłącznie instytucje prowadzące obiekty użyteczności publicznej, natomiast w drugim pod uwagę będą brane wyłącznie projekty związane z mieszkalnictwem - tłumaczy przedstawiciel MPU.

Żeby program ruszył, najpierw muszą go zatwierdzić radni, którzy zajmą się nim na najbliższej sesji. Dopiero po przyjęciu uchwały zostanie ogłoszony nabór wniosków i nastąpi ich weryfikacja.

Kolejne pieniądze na rewitalizację, jeżeli w ogóle będą, to nie wcześniej niż po 2013 roku - dlatego warto starannie przygotować projekt.
- Skoro są pieniądze, to trzeba je maksymalnie wykorzystać, bo kolejna szansa może się już nie pojawić - kwituje Stanisław Wroński.

"najgorsze" osiedla

Najwięcej zjawisk kryzysowych: 1. Śródmieście 2. Okole 3. Bocianowo 4. Szwederowo 5. Fordon 6. Kapuściska 7. Wilczak 8. Bartodzieje 9. Błonie 10. Wyżyny 11. osiedle Leśne... 39. GlinkiŹródło: UM Bydgoszcz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska