Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza część wystawy "Śladami pędzla, dłuta, fleszu" z 2019 roku w Żninie [zdjęcia]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Fotorelacja z otwarcia wystawy w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Fotorelacja z otwarcia wystawy w Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie Fot. Iwona Góralczyk
W Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie możemy podziwiać wystawę malarstwa, rzeźby i fotografii z kolekcji żninianina Stefana Czarneckiego oraz ze zbiorów jego rodziny i przyjaciół. W większości są to wprawdzie kopie dzieł wielkich twórców, ekspozycja i tak jednak robi niemałe wrażenie - pisaliśmy na łamach "Pomorskiej" 9 grudnia 2019 roku.

Stefan Czarnecki, szerzej znany jako prezes Żnińskiego Towarzystwa Kultury, to człowiek wielu pasji. Tą najukochańszą jest sport motorowodny. A kolejne? Długo można by wymieniać.

W roku 2013 Czarnecki dał się nam poznać jako miłośnik i znawca muzyki Czesława Niemena. Wówczas też zaprosił na specjalną wystawę, także do żnińskiego muzeum, podczas której przybliżył życie i twórczość tego wielkiego artysty. Miłość do dzieł Niemena trwa w nim nieprzerwanie. Szef ŻTK odwiedza regularnie Stare Powązki, gdzie spoczął mistrz, zapala znicz i oddaje hołd jego twórczości, co zresztą wyraża się także w specjalnym, przygotowanym w ramce podziękowaniu, które przy tablicy nagrobnej muzyka nieprzerwanie się znajduje.

Tym razem pan Stefan przenosi nas do świata swojej kolejnej pasji. Od 40 lat interesuje się malarstwem. Ma w swojej kolekcji kopie bądź reprodukcje prac wielkich mistrzów.

- Dzięki życzliwości dyrektora muzeum, pozostając pod dobrymi skrzydłami ŻTK, postanowiłem zaprezentować kilkadziesiąt obrazów i tyle samo fotografii, a także dwie wyjątkowe rzeźby.

Podczas wernisażu, o twórcach prezentowanych prac, opowiadali ze znawstwem - oprócz Stefana Czarneckiego - Jadwiga Jelinek, Katarzyna Rodziewicz, Zbigniew Dolski i Zbigniew Zwierzykowski.

Działacze ŻTK przybliżyli nam m.in. życie i twórczość Leonarda da Vinci, Władysława Podkowińskiego oraz Tamary Łempickiej.

- Prace, które prezentuję, pochodzą ze zbiorów prywatnych ze Żnina, Bydgoszczy, Łodzi, Gniezna, Gdańska i Poznania - uściśla Stefan Czarnecki. - Zainteresowanych mogę po tej wystawie oprowadzić i o niej opowiedzieć (po wcześniejszym zgłoszeniu).

Okazją do organizacji wystawy pt. "Śladami pędzla, dłuta i fleszu" są okrągłe jubileusze: ŻTK oraz działalności na niwie sportowej i kulturalnej Stefana Czarneckiego.

[Powyższa treść jest kopią artykułu zamieszczonego w Gazecie Pomorskiej 9 grudnia 2019 roku.]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska