Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza pomoc w Twoim telefonie. Będzie coraz lepsza

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Mariusz Kapala
Ta mobilna aplikacja może uratować wiele istnień ludzkich - "PIERWSZA POMOC w sytuacji zagrożeń". Jest dobra, a ma być na tyle doskonała, na ile to możliwe. W urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy właśnie podpisano porozumienie, które ma ją doskonalić.

Ta mobilna aplikacja może uratować wiele istnień ludzkich - "PIERWSZA POMOC w sytuacji zagrożeń". Jest dobra, a ma być na tyle doskonała, na ile to możliwe. W urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy właśnie podpisano porozumienie, które ma ją doskonalić.

Nad aplikacją (bezpłatną) pracowało wielu specjalistów od najprzeróżniejszych zagrożeń, których katalog we współczesnym świecie, w tym w naszym regionie, rośnie. W zespole pracowali: Tomasz Krajewski i Szymon Tworowski (obaj Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy), Krzysztof Wiśniewski (ratownik medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy) oraz Łukasz Adamowski (JRG-1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy).

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz przypomniał niedawny incydent w szkole w Brześciu Kujawskim, w którym 18-latek, były uczeń, oddał kilka strzałów, raniąc sprzątaczkę i 11-letnią uczennicę. Dzięki aplikacji dowiadujemy się jak się w podobnych, mającym znamiona terrorystyczne sytuacjach.

Korzystanie z aplikacji "Pierwsza pomoc" będzie teraz łatwiejsze

Jak bogaty jest zasób aplikacji przedstawił sierż. Szymon Tworowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Są w niej trzy zasadnicze grupy zagrożeń i porady jak się zachować, gdzie szukać pomocy, na jaki numer telefonować: wypadki drogowe, pożary i zamachy terrorystyczne. W sumie jednak użytkownik aplikacji może zapoznać się z 55 zagadnieniami wpływającymi na nasze bezpieczeństwo. Dowiemy się np. jak udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej, jak zachować się nad wodą i na lodzie. Twórcy aplikacji zadbali też o porady co robić gdy dojdzie do katastrofy z dużą liczbą ofiar, jak wygląda segregacja rannych.

Pierwsza pomoc przedmedyczna. Jak jej udzielić, żeby naprawdę pomóc, a nie zaszkodzić

Partnerem programu rozwojowego aplikacji "Pierwsza Pomoc" został Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczym im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

- Aplikacja może uratować wiele istnień ludzkich. Mamy siły i środki, które pozwolą na jej udoskonalenie - zapewnił prof. inż. Tomasz Topoliński, rektora UTP.

Aplikację pobrało już ponad 62 tys. osób.

Po podpisaniu porozumienia odbyła się narada wojewody ze służbami, które uczestniczyć będą w akcji "Bezpieczne wakacje 2019".

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska