Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu

(KL)
Nadesłane
W Ośrodku Kultury w Rytlu odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Gościem specjalnym byli policjanci z wydziału kryminalnego.

Nowa dyrektorka Ośrodka Kultury w Rytlu Małgorzata Kowalewska-Remisz zaprosiła czerskich mundurowych nie bez powodu.Na inauguracyjnym posiedzeniu klubu omawiano przecież dwa głośne kryminały modnej ostatnio pisarki Katarzyny Bondy: "Pochłaniacz" i "Okularnik".

Bonda często bywa zapraszana do telewizji. Wszędzie jej pełno, także w kolorowych gazetach. Zaczynała od dziennikarstwa, była sprawozdawcą sądowym, więc poznała szczegóły wielu ludzkich dramatów.

Takie też były jej pisarskie początki. Z kolei Małgorzata Kowalewska-Remisz prywatnie uwielbia czytać kryminały. Na pierwszy ogień poszły więc książki młodej polskiej pisarki. - Dowiedzieliśmy się, że autorka wzoruje się w dużym stopniu na pracy kryminalnych, a przede wszystkim na pracy profilerów policyjnych - mówi Kowalewska-Remisz. - Policjanci przedstawili nam różne przedmioty i metody rozpoznawania śladów przestępstw. Bardzo serdecznie dziękujemy za ciekawy i rzeczowy wykład na temat pracy w policji.

Co do Bondy, ta wprowadziła do rodzimej prozy nowy typ bohatera - psychologa śledczego.

Poznała morderczynie

Zadebiutowała w 2007 r. powieścią kryminalną Sprawa Niny Frank. Ponadto jest autorką takich książek jak: Polskie morderczynie, Zbrodnia niedoskonała, Tylko martwi nie kłamią, Florystka i tetralogii Cztery żywioły Saszy Załuskiej (na którą składają się książki: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony , Czerwony pająk).
Główną bohaterką cyklu jest Sasza Załuska - profilerka. Co to znaczy? Krótko mówiąc, jej zadaniem jest tworzenie profili czy portretów psychologicznych nieznanych sprawców przestępstw.

W każdym tomie bohaterka rozwiązuje inną zagadkę kryminalną, korzystając z innej metody kryminalistyki. Zarówno w Pochłaniaczu jak i Okularniku autorka konstruuje fabułę w podobny sposób, aktualnie popełnione morderstwa łączą się ze zbrodniami sprzed lat. Obie książki to powieści wielopłaszczyznowe, wielowątkowe. Znajdziemy w nich elementy kryminału, powieści obyczajowej, psychologicznej, sensacyjnej. Lektura wymaga bezustannej uwagi od czytelnika, ze względu na dużą ilość różnych wątków, jak również wielostronicowe rozpisywanie się o poszczególnych postaciach, ale na pewno warto ją przeczytać. Kolejne spotkanie - 4 listopada o godz. 15.30. Omawiana będzie książka Erika Larsona W ogrodzie bestii".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska