Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy drive-thru w Sępólnie Krajeńskim [mapa kierunku przejazdu]

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Podczas konferencji prasowej wicestarosta Andrzej Marach poinformował o zasadach funkcjonowania utworzonej stacji drive-thru w Sępólnie
Podczas konferencji prasowej wicestarosta Andrzej Marach poinformował o zasadach funkcjonowania utworzonej stacji drive-thru w Sępólnie Sandra Szymańśka
Mieszkańcy powiatu sępoleńskiego nie będą musieli jeździć już na wymaz w kierunku koronawirusa do drive-thru do Tucholi lub Chojnic. Od poniedziałku, 26 października, taka stacja działać będzie w Sępólnie Krajeńskim. Badania będą prowadzone codziennie przez dwie godziny.

Jednak nie przy Szpitalu Powiatowym w Więcborku, a przy Centrum Sportu i Rekreacji w Sępólnie uruchomiona została stacja drive-thru – mobilny punkt poboru wymazu w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2. Badania prowadzić będzie więcborski szpital. Rejestracja rusza od poniedziałku, od wtorku – pierwsze wymazy. Obsługą zajmie się kilka osób z personelu szpitala i spoza niego. Do pomocy zostanie również skierowany przez wojewodę kujawsko-pomorskiego żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dlaczego stanęło na Sępólnie, a nie jak pierwotnie zakładano przy więcborskim szpitalu? - Szpital przygotowuje 10 łóżek covidowych, a od 2 listopada rozpoczynamy modernizację i rozbudowę oddziału wewnętrznego. Nie chcemy robić jeszcze większego zamieszania przed szpitalem, dlatego pani prezes, myślę, że słusznie, zdecydowała, by stacja była poza jego obrębem – tłumaczył podczas konferencji prasowej wicestarosta Andrzej Marach.

Stacja drive-thru w Sępólnie. Kiedy, gdzie, jak dojechać?

Powstanie i utrzymanie punktu finansowane będzie z Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia wspólnie z pięcioma samorządami tworzącymi powiat.

- To są ściśle określone koszty: 300 zł dziennie za dwie godziny i 21 zł za każdy wymaz. Zdajemy sobie sprawę, że te środki mogą nie starczyć na pokrycie całkowitych kosztów funkcjonowania punktu, dlatego włodarze gmin i powiatu zgodzili się, by z budżetów solidarnie się dokładać – podkreślił wicestarosta.

Punkt przygotowany został w pobliżu domków holenderskich na zapleczu CSiR w Sępólnie (wjazd od ul. Chojnickiej na wysokości ul. Leśnej i dalej wzdłuż strzelnicy Bractwa Kurkowego - wyjazd Os. Leśnym). Będzie działać od poniedziałku do niedzieli, od godz. 15 do 17. Na badanie    należy się rejestrować pod numerem 664 995 195 w godzinach funkcjonowania stacji.
Na razie w punkcie będą pobierane wymazy wyłącznie ze skierowaniem od lekarza POZ lub sanepidu. Szpital Powiatowy w Więcborku nie wyklucza możliwości, by testy za jakiś czas dostępne były także prywatnie.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa? Zasady opracowane przez Ministerstwo Zdrowia

Nowy koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, czyli za pomocą wydalanego podczas kaszlu, kichania, a nawet mówienia aerozolu ze śliny, który zawiera wirusy. To m.in. dlatego do wykonania zalecanego przez WHO genetycznego testu na koronawirusa pobierany jest wymaz z jamy ustnej oraz nosa, czyli górnych dróg oddechowych.

Wiarygodny wynik testu na koronawirusa zależy od jakości materiału biologicznego pobranego z nosogardzieli oraz od tego, czy został pobrany we właściwy sposób. Wpływ mamy jedynie na pierwszy czynnik, dlatego zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia na minimum 2 godziny przed badaniem należy powstrzymać się od:

  • spożywania jakiejkolwiek żywności – również cukierków, lizaków, landrynek,
  • żucia gumy,
  • picia – dotyczy to także wody,
  • ssania tabletek odświeżających oddech lub na ból gardła,
  • stosowania aerozoli i kropli do nosa lub gardła, niewskazane są także inhalacje i płukanie zatok,
  • mycia zębów i płukania ust np. płynem odświeżającym lub zwykłą wodą,
  • przyjmowania leków, ponieważ z reguły wiąże się to z popiciem ich płynem,
  • palenia papierosów.

Niezastosowanie się do wymienionych wytycznych może wiązać się z koniecznością powtórnego wykonania testu

Samochodem, by wykonać test na koronawirusa

Test na koronawirusa wykonują w główniej mierze osoby, które podejrzewają, że mogą być chorować na COVID-19. Dlatego do placówki medycznej lub mobilnego punktu pobrań tzw. drive thru, należy udać się wyłącznie własnym samochodem, pamiętając o stosowaniu się do zasad higieny i dystansu społecznego. Korzystanie z komunikacji miejskiej nie jest wskazane, ponieważ stanowi zagrożenie dla innych użytkowników publicznych środków transportu. Na miejsce należy przyjechać odpowiednio wcześniej, by ustawić się w kolejce.

WAŻNE! Do punktu pobrań trzeba przyjechać własnym samochodem. Osoby wykonujące badanie zlecone przez lekarza POZ lub sanepid powinny mieć ze sobą ważny dokument ze zdjęciem i numerem PESEL. Natomiast wykonujące badanie prywatnie są zobowiązane do okazania wypełnionego formularza pobranego ze strony internetowej szpitala oraz potwierdzenia opłaty za test.

Zapoznaj się z aktualnymi wytycznymi:

Jak wygląda pobranie wymazu?

Próbkę materiału biologicznego z górnych dróg oddechowych pobiera wykwalifikowany diagnosta za pomocą jednorazowego zestawu wymazowego. Ten element badania jest opisywany za bezbolesny, lecz nie jest przyjemny. Wywołuje łaskotanie, łzawienie oczu i krótkotrwały kaszel. Pobranie próbki w mobilnym punkcie odbywa się z zachowaniem środków bezpieczeństwa, gdyż nie trzeba wysiadać z auta – wystarczy tylko opuścić szybę.

Pobranie wymazu krok po kroku:

  1. Pacjent zostanie poproszony o odchylenie głowy do tyłu.
  2. Diagnosta delikatnie wsuwa wymazówkę zakończoną wacikiem do jednej dziurki nosa.
  3. Po odczekaniu kilku sekund zaczyna lekko pocierać wymazówką o ścianki jamy nosowej, celem pobrania materiału do badania.
  4. Następnie za pomocą drugiej wymazówki w podobny sposób pobiera próbkę z tylnej ściany gardła.
  5. Obie próbki zostają umieszczone w probówce transportowej i przesłane do laboratorium diagnostycznego.
  6. Czas oczekiwania na wynik to 1-3 dni.

WAŻNE! Wynik testu na koronawirusa zleconego w ramach NFZ jest udostępniany lekarzowi, który go zlecił, pacjentowi na Internetowym Koncie Pacjenta oraz umieszczany w systemie EWP dostępnym dla Wojewódzkich i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. O wyniku testu wykonanego prywatnie, powinno poinformować laboratorium, w którym zostało wykonane. Placówka ma obowiązek przesłać informację o pozytywnym wyniku do stacji sanitarno-epidemiologicznej.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska