Równonoc wiosenna 2019 - dzień zrównał się z nocą
Pamiętać należy jednak, że "Jedna jaskółka wiosny nie czyni". Zwłaszcza, że środowy poranek 20 marca 2019 powitał nas chłodem. W Bydgoszczy o godzinie 6 rano na termometrach można było zobaczyć -3 stopnie. Słońce 20 marca 2019 wzeszło nad Kujawami i Pomorzem o godzinie 5:54, a zajdzie o 17:58. Równonoc wiosenna 2019, jak wspomnieliśmy, została uczczona przez wyszukiwarkę Google - obrazkiem - Google Doodle. Astronimiczna wiosna zaczęła się w nocy z 20 na 21 marca.
Wiosenne przysłowia
W ludowych porzekadłach znajdziemy sporo wskazówek co to tego, jak będą wyglądały kolejne dni, zmiany w przyrodzie czy późniejsze plony. Jedno z przysłów mówi o tym, że "Gdy dzika gęś w marcu przybywa, ciepła wiosna bywa". Kolejne dotyczy zasiewów: "Kto w marcu zasieje, ten się na wiosnę śmieje".
"Jak przygrzeje słonko, przyjdzie kwiecień łąką", przewiduje kolejne z powiedzeń, inne: "Jeśli w kwietniu pszczoły nie latają, to długie chłody się zapowiadają". Inne przysłowia:
- Co w marcu urośnie, w maju zamarznie
- A jak wiosna liście splata, puszczaj zimę, czekaj lata
- Jak drozdy śpiewają na wierzchołkach drzew, wiosna wnet, a jak między gałęziami, to jeszcze het.
- Kiedy w marcu plucha, to w maju posucha.
- -Gdy w marcu grzmoty, to w maju śniegi.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB wyjaśnia we wpisie na Facebooku wyjaśnia, że data rozpoczęcia wiosny astronomicznej nie jest stała. "Podstawą wyznaczenia dat astronomicznych pór roku jest górowanie Słońca w zenicie nad równikiem bądź zwrotnikami. Początek astronomicznej wiosny przypada na czas równonocy – zarówno dzień i noc trwają 12 godzin. Zarówno półkula północna jak i południowa są oświetlone jednakowo".
Jaka pogoda na pierwsze dni wiosny 2019?
Prognozy wskazują na cieplejszą drugą połowę tego tygodnia. Od 21 marca termometry powinny wskazywać kilkanaście stopni. W czwartek i niedzielę możliwe są przelotne opady.
Wiosna to czas intensywnych prac na wsi. Rolnicy doglądają swoje uprawy ozime i sieją jare. Obecnie wygląda na to, że zboża czy rzepaki posiane jesienią mają sie dobrze, przezimowały bez znacznych strat. Dawniej gospodarze, kiedy zaczynali wiosenną orkę, kładli pod pierwszą skibę palmę lub ziele palmy wielkanocnej sprzed roku, oczywiście poświęconej. Miało to zapewnić urodzaj.
_________________
Agro Pomorska odcinek 55, premiera 16.03.2019