Gdy porównać trzy miesiące tego roku do poprzedniego, ów wzrost wyniósł 27,5 procent.
Nie pomagają apele o trzeźwą jazdę i ogólnopolskie akcje uświadamiające. Policja rozpoczyna kolejną, by wiosenne wyjazdy w plener uczynić choć odrobinę bezpieczniejszymi. Akcji nadano znane od dziesięcioleci i wciąż aktualne hasło "Piłeś? Nie jedź!" To kontynuacja kampanii prowadzonej od czterech lat przez Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Wspiera ją Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, jako że wpisuje się w rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań "Razem bezpieczniej". Jak twierdzą organizatorzy projektu, najlepszą metodą zapobiegania niebezpieczeństwu na drogach jest edukacja.
Do tej kampanii przygotowuje się właśnie policja kujawsko-pomorska. Informacje, ulotki to nie wszystko. Mundurowi stawiają przede wszystkim na uświadamianie kierowców na drogach. Ostatnio prowadzili akcję "Prędkość i alkohol - zero tolerancji dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego".
- Nasililiśmy kontrole i mamy nowe narzędzia w walce z pijanymi, i wyniki są widoczne - mówi nadkom. Maciej Zdunowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.
Wspomniane narzędzia to przede wszystkim nowoczesne AlcoBlow, czyli szybkie w działaniu i proste w obsłudze, bezkontaktowe (pomiar bez ustnika) urządzenia do pomiaru cząsteczek alkoholu znajdujących się w kabinie samochodu. Funkcjonariusz wsuwa urządzenie przez uchyloną szybą auta i już wie, czy jadące nim osoby nie zaglądały przypadkiem do kieliszków. Kujawsko-pomorska policja wzbogaciła się o 48 takich urządzeń. Bezpieczeństwa na drogach strzeże też 15 nowych motocykli honda CBF 1000A.
Wyniki są rzeczywiście wymowne. W okresie styczeń - marzec 2010 r. na drogach województwa kujawsko-pomorskiego zatrzymano 1327 pijanych kierowców (powyżej 0,50 promila alkoholu we krwi), którzy odpowiedzą za popełnienie przestępstwa (art. 178a par. 1 i 2 Kodeksu karnego). Kierowcom pojazdów mechanicznych grozi do 2 lat więzienia, niemechanicznych - do roku. Od początku stycznia do końca marca tego roku zatrzymano 1692 pijanych kierujących, co stanowi wzrost o 27,5 proc.
W tym samym czasie 2010 r. funkcjonariusze zatrzymali także 258 kierowców po tzw. użyciu alkoholu (od 0,20 do 0,50 promila alkoholu), którzy odpowiedzą za wykroczenie (art. 87 Kodeksu wykroczeń, par. 1 i 2 ). Grozi im do 30 dni aresztu lub grzywna. W tym roku na takie sankcje naraziło się już 400 osób (wzrost o 55 proc.).
Pijani spowodowali w tym roku 9 wypadków, w których trzy osoby zginęły, a 10 odniosło rany.
Czytaj e-wydanie »Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje