Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) regularnie monitoruje rynek w poszukiwaniu produktów, które mogą zagrażać zdrowiu konsumentów. Jako państwowa instytucja, GIS nieustannie prowadzi kontrole jakości artykułów spożywczych, artykułów mających kontakt z żywnością, kosmetyków, zabawek i innych towarów, aby chronić konsumentów przed potencjalnymi zagrożeniami. Komunikaty GIS stanowią ważne źródło informacji dla konsumentów, którzy dzięki nim mogą uniknąć zagrożeń dla zdrowia.
Każdy komunikat GIS zawiera szczegółowe informacje na temat wycofanego produktu, w tym jego nazwę, partię, termin przydatności do spożycia oraz powód wycofania z obrotu. Dzięki tym danym konsument może łatwo zidentyfikować potencjalnie niebezpieczny towar w swoim domu i odpowiednio zareagować, aby chronić swoje zdrowie.
Pilne ostrzeżenie GIS
W pilnym komunikacie GIS dla klientów obwieszczono, że dostępna w popularnych marketach i dyskontach mąka została wycofana ze sprzedaży w całej Polsce. W mące wykryto przekroczony poziom toksycznej substancji, ochratoksyny A, która ma działanie rakotwórcze.
Wysoki poziom ochratoksyny A - czym grozi?
Ochratoksyna A to trucizna, toksyczna substancja o pochodzeniu grzybicznym, która działa negatywnie na zdrowie ludzi i zwierząt. Ochratoksyna A wytwarzana jest przez kilka szczepów grzybów rodzaju Aspergillus i Pencillium. Związki te bardzo często występują w żywności (m.in. kawie, zbożach, nasionach, orzechach). Grzyby produkujące tę toksynę szybko rozmnażają się zwłaszcza w wilgotnym środowisku i w wysokiej temperaturze. Badania wykazują, że ochratoksyna A ma działanie rakotwórcze oraz neurodegeneracyjne.
Najnowsza lista produktów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i życia
Najnowsze ostrzeżenie GIS dotyczy również obecności rakotwórczych pierwszorzędowych amin aromatycznych w przyborach kuchennych. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne wykazują silne działanie mutagenne i rakotwórcze.
Co zrobić z wycofanym towarem?
Główny Inspektorat Sanitarny informuje obywateli o toksycznych produktach, a sklepy mają obowiązek wycofać skażone partie towaru ze swoich półek. W komunikatach znajdują się też informacje, jeśli sklep zwraca pieniądze za zakupiony wadliwy towar. Sieci handlowe zobowiązane są również do ostrzegania klientów przed spożywaniem takich produktów.
Te produkty GIS wycofał ze sklepowych półek
Szczegółowe informacje na temat wycofanych produktów znajdziesz w poniższej galerii.