PIT 2021 - ostatni dzwonek, żeby się rozliczyć. O tym koniecznie musisz pamiętać!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie roczne w formie elektronicznej poprzez usługę Twój e-PIT lub system e-Deklaracje mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin ten wynosi trzy miesiące.
Podatnicy, którzy złożą swoje zeznanie roczne w formie elektronicznej poprzez usługę Twój e-PIT lub system e-Deklaracje mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni. W przypadku zeznań złożonych papierowo termin ten wynosi trzy miesiące. Jacek Smarz
Z każdym rokiem coraz więcej osób rozlicza się przez internet. Mieszkańcy Kujaw i Pomorza, którzy złożą tak swoje deklaracje, mogą liczyć na szybszy zwrot nadpłaty podatku.

Mamy czas do piątku, 30 kwietnia, żeby rozliczyć się z fiskusem za zeszły rok. Mieszkańców regionu, którzy odkładają ten obowiązek na ostatnią chwilę ostrzegamy, że termin nie zostanie wydłużony, jak w poprzednim roku.

Polecamy także: Akcja PIT 2021 - kiedy zwrot podatku? Tak sprawdzisz, kiedy dostaniesz pieniądze na konto

Konkretnie: do 30 kwietnia podatnicy mogą zweryfikować, zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem Krajowa Administracja Skarbowa automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38. Usługa jest dostępna w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl. Bije rekordy popularności. Liczba zeznań złożonych przez Twój e-PIT już kilka dni temu przekroczyła 5 mln.

- W ubiegłym roku podobna liczba pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia - komentuje Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej. - Teraz podatnicy jeszcze chętniej korzystają z e-usług Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Dużym zainteresowaniem cieszy się cały portal e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 23,5 mln razy.

Przypomnijmy, w przygotowanym przez KAS zeznaniu są uwzględnione: dane podatnika, w tym rachunek bankowy zgłoszony do urzędu skarbowego do zwrotu nadpłaty (o ile z zeznania wynika nadpłata); informacje od płatników, na podstawie których przygotowane zostało zeznanie; ulga na dzieci; zwolnienia z PIT dla osób do 26. roku życia. Podatnik może uzupełnić swoją deklarację, uwzględniając przysługujące mu odliczenia, np. darowizny, w tym związane z COVID-19, ulgi rehabilitacyjną, na internet, termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Polecamy także: Ulgi Podatkowe 2021. W tym okresie i tym osobom urząd skarbowy odda pieniądze

Z informacji, które mamy z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy wynika, że mieszkańcy Kujaw i Pomorza chętnie korzystają z ulg. Tradycyjnie, najpopularniejsza to ta na dziecko.

Ulga na dziecko

Należy się osobom, które wychowują: dzieci małoletnie, bez względu na wiek, jeśli otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, osoby do ukończenia 25 roku, uczące się. Przy jednym dziecku obowiązuje limit dochodów małżonków (przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania i o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne - red.), który wynosi 112 tys. zł rocznie. Gdy oboje rodzice zarobili więcej, nie skorzystają z odpisu. Identyczny limit obowiązuje osobę samotnie wychowującą dziecko. To ograniczenie dochodu dla podatnika, który nie jest w związku małżeńskim jest niższe i wynosi 56 tys. zł. Na pierwsze i drugie dziecko przysługuje ulga w wysokości po 92,67 zł miesięcznie, czyli po 1112,04 zł rocznie, na trzecie dziecko - 166,67 zł miesięcznie, rocznie 2000,04 zł, a na czwarte i każde kolejne - po 225 zł miesięcznie - rocznie 2700 zł. Rodzice wychowujący dwoje i więcej dzieci mogą skorzystać z ulgi bez względu na dochody.

Ulga termomodernizacyjna

Dużym zainteresowaniem cieszy się także ulga termomodernizacyjna, którą możemy odliczać od 2020 roku. Trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości i nie może to być nowy budynek. Ulga polega na odliczeniu od dochodu (przychodów - w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tys. zł.

Ulgi rehabilitacyjna i dla krwiodawców

Bez zmian rozliczamy również ulgę rehabilitacyjną, czyli limit to wciąż 2 280 zł. Zaś wysokość ulgi dla krwiodawców też zależy, jak wcześniej, od ilości oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników (osocze). Liczbę litrów mnożymy przez kwotę rekompensaty 130 zł, czyli ustalony ekwiwalent pieniężny za jeden litr krwi. Odliczenie łączy się z darowiznami na cele szlachetne oraz cele kultu religijnego. Łączna suma nie może przekroczyć 6 proc. dochodu (lub przychodu).

Co dziesiąty Polak kupuje podróbki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie