MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT za 2013 rok. Ostatni dwa dni - później 3360 zł kary [najważniejsze informacje]

agad
Zostały jeszcze dwa dni na rozliczenie się z dochodów za 2013 rok
Zostały jeszcze dwa dni na rozliczenie się z dochodów za 2013 rok SXC
Najłatwiej i najszybciej złożyć zeznanie za 2013 rok przez internet.

PIT złożony przez internet trafia bezpośrednio do systemu informatycznego urzędu skarbowego. Dzięki temu prędzej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku.

Elektronicznie (bez użycia podpisu elektronicznego) można składać następujące zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz PIT-16, PIT-16A i PIT-19A.

Urząd skarbowy na kliknięcie

Potrzebne są takie dane, jak: PESEL, NIP (jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą albo jesteś zarejestrowanym płatnikiem podatku od towarów i usług, albo składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne za zatrudnionego pracownika), imię i nazwisko, datę urodzenia, kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu za 2012 rok. Zabezpieczają autentyczność składanej e-deklaracji.

Wchodzimy na stronę www.e-deklaracje.gov.pl. i pobieramy aplikacje e-Deklaracje Desktop. System podpowiada, jak uniknąć błędów oraz gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych.

Dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji do minimum spada ryzyko, że ktoś się podszyje pod podatnika (najprostsza i bezpłatna metoda to podanie danych identyfikacyjnych podatnika i kwoty przychodu z poprzedniego zeznania rocznego). Złożone w ten sposób zeznanie dotrze do urzędu skarbowego, a my mamy dowód wysłania PIT.
Program pozwala na wygenerowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). To potwierdzenie wypełnienia obowiązku wobec fiskusa jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

PIT przez internet. Krok po kroku

1) Wejdź na stronę www.e-deklaracje.gov.pl, pobierz i zainstaluj z zakładki DO POBRANIA aplikację e-Deklaracje Desktop lub wtyczkę (plug-in).
2) Wypełnij odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub pobierz formularz ze strony www.e-deklaracje.gov.pl, zakładka FORMULARZE, a następnie wypełnij.;
3) Podpisz go wpisując kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za 2012 rok (zeznanie za 2013 rok uwierzytelniamy przychodem za 2012 rok).
4) Wyślij dokument.
5) Pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego, czy potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

Uwaga! W tym roku inaczej rozliczamy ulgi internetową oraz prorodzinną.

Większość osób, którym dotychczas przysługiwała ulga na internet, nie ma już takiej możliwości. Jeśli zaś w 2013 roku zaczęli korzystać z sieci po raz pierwszy, mogą przez dwa lata odliczać od dochodu udokumentowane wydatki z tym związane. Jeżeli natomiast otrzymali ulgę raz, należy im się jeszcze tylko jeden taki zwrot podatku.
Ulga nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalacje, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną sieci.

Jeżeli dostęp do internetu jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez operatora musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie internetu.

Wysokość odpisu pozostaje bez zmian i wynosi 760 zł.

Ulgę internetową rozliczamy w zeznaniu PIT-36, PIT-37 lub PIT-28, do którego dołączamy druk PIT-O.

Przykład: za korzystanie z usług dostępu do telewizji kablowej, telefonu stacjonarnego i internetu, firma wystawiła Janinie Sochaczewskiej faktury na 1500 zł, z czego 800 zł jest za usługi internetowe. Co podlega odliczeniu? Odliczeniu podlegają w tym przypadku wydatki na internet do kwoty 760 zł, czyli do wysokości przysługującego limitu. Jeśli pani Janina płaci za internet wspólnie z osobą, która z nim mieszka (np. z małżonkiem, dzieckiem, rodzicem), co potwierdzają dokumenty stwierdzające poniesienie wydatków, wystawione na imiona i nazwiska osób, które płacą rachunki - to każdej z nich przysługuje prawo do ulgi w ramach odrębnego limitu.

Na innych zasadach rozliczamy również ulgę prorodzinną. Najbardziej skorzystają rodzice posiadający troje i więcej dzieci. Osoby z jedynakiem i dochodami (czyli przychodem pomniejszonym o koszty jego uzyskania i o zapłacone składki na ubezpieczenie społeczne) powyżej 112 tysięcy złotych - ulgi nie otrzymają. Niezależnie czy rozliczają się wspólnie, czy osobno.

Opłaca się czworo dzieci
Jeśli ktoś ma więcej niż jedno dziecko, limit dochodów w wysokości 112 tys. zł może być przekroczony, a ulga i odliczenie i tak przysługuje.

Ulga pozwala obniżyć podatek o 1.112,04 zł na jedno dziecko (to jest 92,67 zł za każdy miesiąc). Rodzice, którzy mają co najmniej troje dzieci zwiększą odliczaną kwotę o 50 procent na trzecią pociechę. Na czwarte i każde następne dziecko suma odliczenia dodatkowo rośnie o 100 procent. Posiadanie dwojga pociech uprawnia do odliczenia łącznie 2.204,08 zł rocznie, trzecie dziecko - 1.668,06 zł, czwarte i każde następne - po 2.224,08 zł. W przypadku wychowywania czworga i więcej dzieci, przy ustalaniu prawa do ulgi, nie ma znaczenia wysokość uzyskanego dochodu. Bez zmian pozostaje sytuacja podatkowa rodziców dwojga dzieci - i to również bez względu na to, ile zarabiają. Ulgę na dziecko rozliczamy w załączniku PIT-O, który dołączamy do swojego zeznania rocznego PIT-36 lub PIT-37. W deklaracji podajemy PESEL dziecka, a w przypadku braku numeru - imię, nazwisko, datę urodzenia.

Przykład: państwo Lewandowscy są małżeństwem i w maju 2013 roku zostali rodzicami. Ich łączne dochody za 2013 rok wyniosły 70 tys. zł. Jaka ulga im przysługuje? W tym przypadku wyniesie ona 741,36 zł (8 razy 92,67 zł).

Ulga na krew: po staremu

Odliczamy ją na takich samych zasadach, jak w latach ubiegłych, czyli od dochodu lub przychodu i wykazujemy ją w informacji PIT-O, które dołączamy do odpowiedniego zeznania rocznego. Z ulgi ma prawo także skorzystać podatnik, który oddał honorowo krew ze wskazaniem konkretnej osoby, np. dla chorej Ewy Kowalskiej.

Jak obliczyć wartość darowizny krwi? Należy pomnożyć ilość (wyrażoną w litrach) oddanej nieodpłatnie krwi lub jej składników przez kwotę 130 zł (to obowiązująca wysokość ekwiwalentu pieniężnego przysługującego za litr pobranej krwi czy osocza).

Żeby odliczyć ulgę, podatnik musi posiadać zaświadczenie z miejsca, w którym bezpłatnie pobiera się krew lub jej składniki. Nie trzeba go dołączać do zeznania. Należy je jednak przechowywać do momentu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez co najmniej 5 lat licząc od końca roku, w którym złożono PIT. W tym czasie urząd skarbowy ma bowiem prawo skontrolować poprawność skorzystania z odliczenia.

Przykład: Jan Michalski oddał w 2013 roku nieodpłatnie 1,8 litra krwi oraz 2 litry osocza. Jak ustalić wartość jego darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa?
Niezależnie od tego czy podatnik oddał honorowo krew, czy osocze, przy ustalaniu kwoty przysługującego odliczenia, stosuje tę samą stawkę w wysokości 130 zł za 1 litr. Zatem w tym przypadku wartość oddanej krwi wynosi 234 zł (1,8 litra razy 130 zł), a oddanego osocza 260 zł (2 litry razy 130 zł). Tym samym łączna wartość darowizny przekazanej w roku podatkowym na cele krwiodawstwa wynosi 494 zł.

Nie zmieniły się także zasady dotyczące ulgi rehabilitacyjnej. Mają do nich prawo nie tylko niepełnosprawni (z orzeczoną pierwszą lub drugą grupą inwalidzką), ale także podatnicy, którzy utrzymują takie osoby, czyli na przykład dziecko, współmałżonka, teściową czy rodziców. Pod warunkiem jednak, że roczne dochody niepełnosprawnego nie przekraczają 9.120 zł.

Tej uldze podlega również wiele okolicznościowych kosztów. Nie ma obowiązku dokumentowania wydatków fakturami. Mogą to być zwykłe rachunki - o ile wynika z nich kto, kiedy, ile oraz za co zapłacił. Limity odliczeń od dochodu: opłacenie przewodników - 2.280 zł (rocznie), utrzymanie psa przewodnika - 2.280 zł (rocznie); leki zlecone przez lekarza - nadwyżka ponad 100 zł (miesięcznie), używanie samochodu osobowego - 2.280 zł (rocznie).

Informacja podatkowa:

Pytania dotyczące zeznań rocznych można zadawać dzwoniąc pod numer infolinii Krajowej Informacji Podatkowej: z telefonu stacjonarnego 801 055 055, z komórkowego 22 330 0330, zagraniczne połączenie +48 22 330 0330, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-18.00. Można je także zadawać korzystając z aplikacji na www.szybkipit.pl.

Kiedy zwrócą nadpłatę?

 Warto wejść na stronę internetową swojego urzędu skarbowego i wypełnić tam formularz, czyli wpisać użyty w zeznaniu NIP oraz kwotę przychodu w 2013 roku. Wtedy pojawi się informacja, na jakim etapie jest realizacja zwrotu naszego nadpłaconego podatku.

Dłużej pracują
 Na osoby, które chcą złożyć PIT papierowy, urzędy skarbowe będą czekały dziś i jutro (29 i 30 kwietnia) w wydłużonych godzinach pracy, czyli do godziny 18:00.

Złożenie zeznania podatkowego po terminie, stanowi wykroczenie skarbowe, karane najczęściej w postępowaniu mandatowym. Jego wysokość, uzależniona jest od liczby dni naszego spóźnienia z PIT, dotychczasowych przewinień, sytuacji osobistej i majątkowej. Najniższy mandat przewidziany przepisami to 168 zł, najwyższy 3360 zł.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska