https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT-11 za 2018 rok. Firmom zostały nieco ponad dwa tygodnie, by je złożyć. Urzędnicy rozliczą pracowników

Agnieszka Domka-Rybka
Dariusz Bloch
Firmy muszą w tym roku szybciej, bo do końca stycznia, a nie jak w zeszłym roku do końca lutego, złożyć PIT-11 w urzędzie skarbowym.

Dotąd pracodawcy zatrudniający do pięciu osób mogli wysyłać papierowe PIT-11. W 2019 roku wszystkie firmy, niezależnie od wielkości, muszą to zrobić elektronicznie. Deklaracje PIT-11 szef kieruje w trzy miejsca. Pierwszy to urząd skarbowy właściwy dla pracownika, drugi jest elementem dokumentacji kadrowo-księgowej i pozostaje w firmie, z kolei trzeci otrzymuje pracownik.
Dlaczego w tym roku skrócono termin na wysłanie PIT-11 do 31 stycznia? Żeby urzędnicy mieli więcej czasu, bo wypełnią za nas zeznania podatkowe.

Twój e-PIT

Przypomnijmy, 15 lutego resort finansów odpali platformę „Twój e-PIT”, gdzie deklaracje złożą za pracowników urzędnicy skarbówki.
Usługa „Twój e-PIT” będzie dostępna dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, które składają zeznania podatkowe na formularzu PIT-37 oraz uzyskują przychody z kapitałów pieniężnych i wykazują je na druku PIT-38. Dotyczy to podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem i samotnie wychowujących dzieci. Krajowa Administracja Skarbowa, na podstawie danych kontaktowych podatnika (adres e-mail, nr telefonu) prześle jemu wiadomość, że jego PIT jest przygotowany.

Wtedy może zalogować się na indywidualne konto (podając PESEL i kwotę przychodu z ubiegłorocznego zeznania), gdzie przejrzy swój PIT.

Skarbówkę można "poprawić"

KAS wypełni PIT na podstawie informacji od płatników oraz danych przekazanych przez podatnika w deklaracji za ubiegły rok, jak np. o uldze na dzieci czy numerze KRS organizacji pożytku publicznego, której w ubiegłym roku przekazał jeden procent podatku.

PIT za 2018 rok. Jak go rozliczyć? Możesz na to machnąć ręką!

Nie ma obowiązku logowania się do systemu, co w praktyce oznacza, że np. ktoś dostanie po staremu ulgę na dziecko lub wesprze identyczną, jak rok wcześniej, organizację pożytku publicznego. Jednak przygotowany przez skarbówkę formularz, można zweryfikować, jeżeli w tym roku chcemy komu innemu przekazać jeden procent podatku. Tak samo będzie w przypadku ulgi rehabilitacyjnej (kwoty wydatków mogły ulec zmianie) czy dla honorowych krwiodawców (mogliśmy oddać więcej lub mniej krwi). W podobny sposób naniesiemy informację o darowiźnie.

ZUS dosięgnie symulantów! Chce wysyłać maile i dzwonić do domu. W ten sposób sprawdzi, czy pracownik udaje chorego [12 stycznia 2019]

Wszelkie poprawki musimy nanieść do 30 kwietnia. Wtedy formularze zostaną automatycznie zaakceptowane i złożone. Tak stanie się również wówczas, gdy nie wprowadzimy żadnych zmian. Podatnicy, którzy złożą zeznania elektronicznie otrzymają szybszy zwrot nadpłaty - maksymalnie w terminie 45 dni od przekazania. Jeżeli nie zamierzają skorzystać z nowej formy rozliczenia, nadal będą mogli składać do urzędu skarbowego formularze papierowe lub elektroniczne. W przypadku papierowych, pozostał stary termin zwrotu nadpłaty, tzn. trzy miesiące.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

X
X
Raczej stworzyli odpowiedni algorytm i sobie tym samym upraszczając prace i dobrze:)W końcu to jest kopiuj wklej z innych dokumentów. Nie ma szans żeby ręcznie liczyli/wprowadzali tyle danych w erze gdzie komputer jest dokladnieszy od człowieka
X
X
Raczej stworzyli odpowiedni algorytm i sobie tym samym upraszczając prace i dobrze:)W końcu to jest kopiuj wklej z innych dokumentów. Nie ma szans żeby ręcznie liczyli/wprowadzali tyle danych w erze gdzie komputer jest dokladnieszy od człowieka
O
On
Brawo. W koncu coś dla obywatela, darmozjadów urzedowych zagonili do roboty!!! Gratulacje
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska