https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płacą za gorącą wodę, leci zimna...

Agnieszka Romanowicz
Wielu świecianom marzy się gorąca woda w kranach
Wielu świecianom marzy się gorąca woda w kranach
Z kranów na Mariankach - największej dzielnicy Świecia - zamiast gorącej wody, leci letnia. To wina starej instalacji, której wymiana jest nazbyt kosztowna i kłopotliwa. Czyli niemożliwa. Co zostaje mieszkańcom?

- Idę się kapać. Odkręcam tylko ciepłą wodę, ani kropli zimnej - opowiada mieszkanka bloku przy ul. Krausego w Świeciu. - Wkładam rękę do wody z nadzieją, że tym razem nie będę musiała dolać do wanny co najmniej dwóch czajników wrzątku. Niestety, jak zwykle się rozczarowuję.

Mamy problem

Podobne przeżycia mają mieszkańcy kilku budynków przy al. Jana Pawła II i Wojska Polskiego. - Na przykład Wojska Polskiego 67 b - uściśla Dariusz Zawadziński, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Świeciu. - Wiem, że mamy problem. Niestety, nie jest on łatwy do rozwiązania.

Kłopot stwarza stara instalacja wodna. - Całkowita jej wymiana byłaby najpewniejszym rozwiązaniem problemu - twierdzi prezes. - Ale wiadomo, z czym by się to wiązało: rozkute piony, ściany we wszystkich kuchniach i łazienkach...

Przeczyszczają rury

Innymi słowy - wymiana instalacji wodnej jest tak trudną i kosztowną inwestycją... - Że na razie nie myślimy o jej realizacji - nie ukrywa Zawadziński.

Zamiast tego, zbierają sygnały od mieszkańców i kierują do ich mieszkań fachowców. - Przeczyszczają rury, czasem winne są zapchane sitka na wodomierzach. Problem jest złożony, ale z reguły udaje się mu zaradzić - mówi Dariusz Zawadziński.

Można znieść opłatę

- W moim bloku przy ulicy Krausego niewiele to dało. Po kilku dniach od wyjścia ekipy, znowu kąpałabym się w letniej wodzie, gdybym nie miała w domu garnków i kuchenki gazowej - narzeka Czytelniczka.

Zarówno ta pani, jak i inni ludzie w jej sytuacji, nie powinni płacić za zużycie ciepłej wody, bo jest droższa od zimnej. - Czy Spółdzielnia Mieszkaniowa bierze to pod uwagę? - pytamy prezesa. - Owszem, jeśli regułą jest, że temperatura wody nie przekracza u kogoś w mieszkaniu 45 stopni Celsjusza - informuje prezes SM.

Decyzją komisji

Ustalić to może komisja powołana przez Spółdzielnię. Dotąd nie zabiegał o nią żaden mieszkaniec z budynku administrowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Świeciu.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pituch
Chciałem Ci tylko przypomnieć, że od 1 stycznia 2009 roku weszło w życie nowe rozporządzanie:

Rozporządzenie
Ministra Infrastruktury
z dnia 6 listopada 2008 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny
odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Dokładnie w załączniku nr 2 są podane zmiany. Wiadomo, też że wraz z 1 stycznia każdy budynek i lokal mieszkalny nowo powstały lub zmieniający właściciela będzie musiał mieć świadectwo charakterystyki energetycznej. Jestem ciekaw jak z tym uporają się spółdzielnie??
j
ja wiem
ja wiem,
w CCH w naszym mieszkaniu mielismy probl;em z brakiem cieplej wody, tj placilismy jak za ciepla a leciala zimna,
napisalem pismo zaznaczajac ze jest to Spoldzielnii obowiezek dostosowac war. techniczne instalacji tak zeby woda byla zeczywiiscie goraca a nie zimna, i jesli nie usuna usterki zaprzestaniamy placic za podgrzanie wody,
podpisali sie wszyscy sasiedzie z piony
no i po kilku tygodniach spoldzielnia zamontorala dodatkowa rure ktora caly czas "krazy" woda
w efekvie trzeba uwazac zeby nie poparzyc sie

dla spoldzielnii nie byl to wielki koszt,
co prawda w lazienkach calego pionu musieli dostac sie do rur

zgodnie z
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

(Dz. U. Nr 75, poz. 690 z póź. zm. z dnia 15 czerwca 2002 r.)
tekst jednolity - aktualizacja z dn.27.05.2004

§ 120. 1. W budynkach, z wyjątkiem jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej, w instalacji ciepłej wody powinien być zapewniony stały obieg wody, także na odcinkach przewodów o objętości wewnątrz przewodu powyżej 3 dm3 prowadzących do punktów czerpalnych.
2. Instalacja ciepłej wody powinna zapewniać uzyskanie w punktach czerpalnych temperatury wody nie niższej niż 55°C i nie wyższej niż 60°C, przy czym instalacja ta powinna umożliwiać przeprowadzanie jej okresowej dezynfekcji termicznej przy temperaturze wody nie niższej niż 70°C.
3. Izolacja cieplna przewodów instalacji ciepłej wody, w których występuje stały obieg wody, powinna zapewnić spełnienie wymagań określonych w ust. 2 i § 267 ust. 8.
4. Instalacja ciepłej wody powinna mieć zabezpieczenie przed przekroczeniem, dopuszczalnych dla danych instalacji, ciśnienia i temperatury, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej zabezpieczeń instalacji ciepłej wody.
5. W armaturze mieszającej i czerpalnej przewód ciepłej wody powinien być podłączony z lewej strony.
G
Gość
Jeśli ktos wie to napiszcie jaka powinna być temp.ciepłej wody .Widze ,że w wielu miejscowościach jest ten sam problem .
J
JJola
Jestem mieszkanka Grudziadzxa Osiedle Rzadz mamy podobny problem .Pisalismy pisma ,zbieralismy podpisy z calego bloku,na zebraniu lokatorow poruszalismy problem .Niestety lata problem trwa i konczy sie na tym ,ze przychodzi przedstawiciel mierzyc temperature wody itak dlugo woda leci z kranu az uzyska zblizona temp.do wymaganej.Wniosek taki wanne wody zpusicic to druga bedzie ciepla bez podgrzewania i dolewania z garnkow.
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska