Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, opracowywane we włocławskim magistracie, ma rozwiązać wiele problemów związanych głównie z planami inwestycyjnymi, zarówno firm z zewnątrz, jak i rodzimych przedsiębiorców. To obok miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego najważniejszy dokument planistyczny miasta
Poprzednie studium przyjęte w 2000 roku, jest już mocno nieaktualne. Sytuacja zmieniła się całkowicie, miasto jest już w innym punkcie rozwoju, pojawiły się możliwości korzystania z unijnych dotacji. Studium z 2000 roku nie pozwoala na przykład na tworzenie oczekiwanych przez mieszkańców nowoczesnych centrów handlowych. Stąd na przykład brak postępów na terenach po wojsku przy ulicach Długiej i Kapitulnej. Miastu brakuje terenów inwestycyjnych, bo nie bardzo wiadomo, które obszary będzie można wykorzystać, utrudniony jest proces rewitalizacji sródmieścia. Nowe studium ma określić między innymi lokalizację drogi, która połączy największe osiedla: Kazimierza Wielkiego, Południe i Zazamcze. Przedstawiciele ratusza zapewniają jednak, że nie zamierzają budować ani drogi szybkiego ruchu, ani obwodnicy dla ciężkiego transportu.
Społeczne konsultacje nad nowym studium dobiegają końca. Dokument uzyskał pozytywne opinie zarządu województwa, konserwatora zabytków, wojewody oraz wielu innych instytucji. Nie jest wykluczone, że jeszcze w październiku projekt nowego studium trafi pod obrady Rady Miasta. Wielu jej członkom jest już znany, bowiem nad przygotowaniem dokumentu pracowała specjalna doraźna komisja, powołana przez prezydenta miasta i złożona z przedstawicieli wszystkich klubów radnych.
