Centrum Kowala czekają poważne zmiany. Władze miasta zamierzają bowiem skorzystać z nowego rozdania unijnego i przygotowują się do rewitalizacji tej części miasta.
Historyczne, wywodzące się z czasów średniowiecza, centrum Kowala to obszar pomiędzy ulicami: Kołłątaja, częścią ulicy Kościuszki - od kościoła do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego oraz fragment ulicy Piłsudskiego - do skrzyżowania z ul. Kołłątaja. Obszar ten nie został zrewitalizowany w ostatnich latach, bowiem w naszym województwie dofinansowywana była z unijnego budżetu jedynie rewitalizacja miast mających więcej niż 7 tysięcy mieszkańców.
Kowal | Create infographics
W najbliższych latach będzie jednak możliwe pozyskanie dotacji na rewitalizację takich małych miasteczek, jak Kowal. Ma ona obejmować nie tylko powierzchnie dróg i chodników, ale także elewacje budynków, również prywatnych. Jak zmieni się centrum Kowala? - To będzie między innymi zależało od tego, jakie pieniądze będą do pozyskania na ten cel - podkreśla burmistrz Eugeniusz Gołem-biewski. Nie ukrywa, że również ważne będą propozycje mieszkańców.
Do rozstrzygnięcia jest jednak kilka dylematów, na przykład, czy ograniczyć ruch samochodów w tej części miasta poprzez wprowadzenie systemu zakazów lub płatnego parkowania. Zwolenników tej koncepcji nie brakuje, chociaż, jak twierdzi burmistrz, są nieliczni. W samorządzie Kowala przeważa jednak pogląd, że należy pozostawić ruch samochodowy w tej części miasta, bo zmiana mogłaby spowodować „uśmiercenie” wielu sklepów i placówek usługowych.
Kolejny dylemat to sprawa układu komunikacyjnego, a zwłaszcza sposobu zagospodarowania placu Rejtana. Tu możliwych jest kilka wariantów, łącznie z zachowawczym, polegającym jedynie na wymianie nawierzchni jezdni i chodników oraz parkingu.
Jest też problem, co zrobić z pomnikiem Wdzięczności? Przy okazji rewitalizacji centrum można bowiem rozważyć przemieszczenie go w inne miejsce.