
Kupuj lokalne i legalne pamiątki
Chcesz przywieźć pamiątkę z wakacji? Lepiej wydać więcej i kupić lokalnie wytwarzane rękodzieło niż zagraniczny suwenir masowego wyrobu. Rzeczy z etykietą made in China przywoź tylko z Chin.
Nie kupuj pamiątek wytwarzanych ze skór dzikich zwierząt, kości słoniowej, skorup żółwia oraz innych tkanek pochodzenia zwierzęcego. Płacąc za tego typu gadżet prawdopodobnie wspierasz kłusownictwo. Poza tym możesz zapłacić wysoką karę na lotnisku, lub nawet trafić do więzienia.
Szanuj zasady fair trade i zgodnie z nimi staraj się dokonywać zagranicznych zakupów.
Sprawdź, jakich produktów nie wolno wywozić za granicę:

Szanuj, nie wyzyskuj
Choć w podróży często kuszą nas oferty wizyty w afrykańskiej wiosce połączonej z pokazem tańca ludowego, pomyślmy dwa razy zanim zdecydujemy się na tego typu atrakcję.
Pamiętaj, że po drugiej stronie są prawdziwi ludzie, nie zaś muzealne eksponaty czy małpki w zoo - a co za tym idzie należy im się szacunek.
Warto także się zastanowić, na ile rozrywka "na pokaz" jest warta zachodu i na ile faktycznie wspiera lokalną społeczność. Jeśli taniec ludowy staje się turystycznym spektaklem nie łudźmy się, że oglądamy fragment prawdziwego życia.

Sprawdzaj organizatorów wycieczek
Najbardziej etyczny rodzaj turystyki to taki, w którym sami organizujemy własną podróż - wtedy minimalizujemy ryzyko, że na naszą rozrywkę składa się czyjaś nieproporcjonalnie ciężka w stosunku do wynagrodzenia praca.
Zanim wybierzesz organizatora upewnij się, czy warunki i zasady oferowanych usług nie wiążą się z wyzyskiem lokalnej ludności.
Unikaj podejrzanych pośredników i zadziwiająco tanich ofert - to za nimi prawdopodobnie kryje się usługa daleka od zasad fair trade.