Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plany samorządu i Lasów Państwowych nad rozwojem turystyki w Borach Tucholskich

Sandra Szymańska
Starosta tucholski wspólnie z przedstawicielami LP  debatowali nad rozwojem turystyki w Borach Tucholskich
Starosta tucholski wspólnie z przedstawicielami LP debatowali nad rozwojem turystyki w Borach Tucholskich Nadesłane
Bory Tucholskie maja rozwijać się turystycznie poprzez wykorzystanie „zasobów ludzkich, przyrodniczych i krajobrazowych” przy współpracy władz lokalnych z Lasami Państwowymi i przedsiębiorcami.

Nowe perspektywy współpracy dotyczące rozwoju turystycznego Borów Tucholskich omówili na spotkaniu starosta tucholski Michał Mróz i radni powiatowi z przedstawicielami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu oraz Stowarzyszenia na Rzecz Pamiętowa i Adamkowa.

Bory Tucholskie, które od wielu lat są potencjałem turystycznym dla powiatu, mogłyby być jeszcze bardziej wykorzystane przez odwiedzających poprzez tworzenie infrastruktury turystycznej oraz tworzenie dróg, które umożliwiają większy dostęp do obiektów w kompleksie leśnym.

Więcej wiadomości z Tucholi i okolic na: pomorska.pl/wiadomosci/tuchola/

Małe, wspólne kroki
Uczestnicy spotkania zastanawiali się, jak poprawić komfort korzystania z obszarów leśnych. W grę wchodzi większy dostęp dla mieszkańców i turystów do dróg leśnych. Mieliby skorzystać na tym kierowcy, rowerzyści i piesi. Według Ireneusza Jałozy, zastępcy dyrektora RDLP w Toruniu las to doskonały obiekt turystyczny, w który, dzięki nowoczesnym technologiom, można inwestować bez ingerencji w naturę.

Bory Tucholskie mają szansę być rozpoznawalną marką dla całej Europy. - Byłoby to możliwe dzięki realizacji małych, wspólnych kroków - zauważa Renata Borowiecka-Gutsze, członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Pamiętowa i Adamkowa. Jednym z tym kroków miałoby być postawienie wieży widokowej w najwyższym punkcie Borów Tucholskich, czyli w pobliżu Adamkowa. Można oprzeć się też na stworzonej przez stowarzyszenie Ptasiej Wioski, która jest doskonałym zapleczem turystycznym.

Bory Tucholskie mogą być rozpoznawalną marką dzięki realizacji wspólnych kroków -
Renata Borowiecka-Gutsze, Stowarzyszenie na Rzecz Pamiętowa i Adamkowa

Dyrektor Jałoza stwierdził, że ta wieża, ze względów finansowych, nie powstanie wcześniej niż za 2 lata. W zamian za to można do tego czasu udostępnić turystom drogę na szczyt, na której umiejscowione byłyby obiekty małej infrastruktury turystycznej.
Najważniejszym elementem jest współpraca Lasów Państwowych, przedsiębiorców i lokalnych władz. Potrzebny jest kompleksowy plan harmonijnego rozwoju turystyki. Jednak cała procedura wiąże się z zatrudnieniem specjalistycznej firmy, a to pochłonęłoby nawet kilkaset tysięcy złotych.

Ważne też jest to, by wykorzystywać lokalne zasoby przyrodnicze, krajobrazowe i ludzkie. Impulsem do dalszych działań ma być rozstrzygnięcie konkursu na „Polskie Mapy Turystyczne”, w którym zgłoszona jest marka „Bory Tucholskie“. Gdyby rządowy program uwzględnił tę markę, byłby to krok pozytywnie rokujący na przyszłość.

Flash INFO, odcinek 10- najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska