18 czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, która wprowadza również, w ramach dopłat bezpośrednich, nowy rodzaj wsparcia – płatność dla małych gospodarstw.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zwraca uwagę, że jest to rozwiązanie znane rolnikom z zeszłego roku. W kampanii 2023 o płatność dla małych gospodarstw wnioskowało 4 621 kujawsko-pomorskich rolników.
Dla rolników - właścicieli gospodarstw do 5 ha
W województwie kujawsko-pomorskim do 25 czerwca 2024 r. wpłynęło 109 wniosków od rolników ubiegających się w kampanii 2024 o płatność dla małych gospodarstw - podał Oddział Regionalny ARiMR w Toruniu.
Należy zwrócić uwagę, że płatność ta przysługuje rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych i zastępuje ona wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota wsparcia wyniesie równowartość 225 euro/ha, czyli maksymalnie 1 125 euro na gospodarstwo.
Agencja informuje, że dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność, będą mogli ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe – pod warunkiem, że spełniają warunki ich przyznania.
- Liczyłem, że w tym roku też będę mógł skorzystać z tej możliwości, bo była mowa o przesunięciu granicy 5 ha do 10 ha - mówi rolnik z Kujaw. - Dlaczego nie wprowadzono tej zmiany? Przecież właściciele takich małych gospodarstw jak moje, czyli poniżej 10 ha, też liczą na ułatwienia i jak największe wsparcie.
- Zrezygnowano z poszerzenia grupy rolników, którzy mogliby ubiegać się o wsparcie dla małych gospodarstw, ponieważ to przełożyłoby się na mniejszą pomoc dla gospodarstw większych, które przede wszystkim produkują żywność na rynek - twierdzi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.
Najpierw złóż wniosek o podstawowe wsparcie
Wniosek o przyznanie płatności dla małych gospodarstw w 2024 roku może złożyć rolnik, który złożył już wniosek o przyznanie płatności na rok 2024, w którym wnioskował o przyznanie podstawowego wsparcia dochodów.
Zatem, aby ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, trzeba najpierw złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich – w podstawowym terminie do 1 lipca – a następnie, do 31 sierpnia 2024 r. złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw - podkreśla ARiMR . Dokumenty można składać za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
Wniosek o przyznania płatności dla małych gospodarstw można również wycofać. Termin graniczny na złożenie wycofania to 31 sierpnia 2024 r.
Więcej informacji można znaleźć na stronie agencji: www.gov.pl/web/arimr
