Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już we wrześniu pierwsi goście odwiedzą nowy nabytek Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku. Kończy się tam właśnie budowa nowoczesnego akwarium i terrarium.
Pawilon będzie unikatowym w skali kraju miejscem skupiającym jednocześnie rodzimą i egzotyczną faunę.
Najciekawiej zapowiada się Wisłarium, w którym miejsce dla siebie znajdą nasze polskie ryby, płazy i gady. To nowość w kraju.
- Z tego co wiem, to niedługo we Wrocławiu ma powstać Odrarium, my chyba jednak będziemy pierwsi - śmieje się Tamara Samsonowicz, szefowa Ogrodu Fauny Polskiej w Myślęcinku. - Podzieliliśmy zwierzęta z uwagi na części rzeki, w których naturalnie żyją. Są wiec te zamieszkujące potoki górskie, jak np. pstrąg, troć, głowacica, są takie z wód stojących jak lin, karp, okoń, szczupak, jak również zamieszkujące strefę ujściową rzeki czyli np. alozy, stynki, certy i ukleje.
Prócz Wisłarium w budynku znajdą się też liczne terraria dla gadów rodzimych i tych egzotycznych. Czym się będą różniły? - Przede wszystkim temperaturą - odpowiada Samsonowicz. - Wiadomo, że zwierzęta egzotyczne będą miały cieplej. Inna będzie też aranżacja terrariów, inne rośliny znajdą się w środku.
Pracownicy ogrodu liczą, że dużą atrakcja będzie terrarium z kajmanem okularowym oraz z żółwiami promienistymi.
Nie zabraknie też gryzoni oraz owadożernych ssaków.
Poza kręgowcami w pawilonie prezentowane będą także bezkręgowce takie jak karaczan madagaskarski i brazylijski, straszyk diabelski, straszyk olbrzymi, straszyk mały, ptasznik kubański, straszyk australijski, wij olbrzymi.
Dużo emocji wzbudza też motylarnia z wolno żyjącymi motylami egzotycznymi.
Na zewnątrz budynku zostaną również umieszczone woliery dla ptaków. Tam będzie można spotkać między innymi czajkę, czaplę nadobną i świstuna.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem te wszystkie zwierzęta będziemy mogli podziwiać już od września. - Akwarium i terrarium to spełnienie naszych marzeń i planów - podkreśla Tamara Samsonowicz. - Od wielu lat się do tego szykowaliśmy. Cieszymy się, że wreszcie się udało.
Budowa pawilonu kosztowała 6,7 mln zł. W środku znajdą się również pomieszczenia dydaktyczne.