Ogień zbiera żniwa, pożarów jest coraz więcej. Tylko do połowy maja zgłoszeń do Straży Pożarnej było aż 3026, co oznacza ponad trzykrotny wzrost w porównaniu do zeszłorocznego okresu. W 2021 roku w analogicznym czasie służby odnotowały 913 pożarów.
Skala zagrożenia pożarowego jest duża. Gdzie płonie najwięcej lasów?
Najwięcej pożarów miało miejsce w województwach mazowieckim (697), łódzkim (272), wielkopolskim (256), świętokrzyskim (222) oraz lubuskim (219). Niestety, pogoda nie pomaga. Susza i ostre słońce stwarzają warunki do rozprzestrzeniania się ognia. W samym maju w całej Polsce przyjęto aż 973 zgłoszenia o palących się terenach leśnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że zwłaszcza na wschodzie kraju zagrożenie pożarowe jest ekstremalne.
- W ostatnich dniach dochodziło w Polsce od 50 do 80 pożarów na terenach leśnych. Przez ostatnie siedem dni tj. od 9 do 16 maja w Polsce doszło do 502 pożarów w lasach. Średni czas interwencji strażaków przy pożarach lasów to 102 minuty – informuje wydział prasowy Państwowej Straży Pożarnej.
Akcje gaśnicze wymagają od służb zaangażowania i odpowiedniej koordynacji. Na gaszenie pożarów zużyto ponad 37 mln litrów wody, a same straty oszacowano na ponad 26 mln złotych.
Zachowanie człowieka w lesie ma znaczenie. Jak uniknąć pożarów?
Jeśli dojdzie do zaprószenia ognia, pożar rozwija się bardzo szybko, zagraża ludziom i zwierzętom. Dochodzi do zadymienia, które może utrudniać ruch drogowy. Jak podaje PSP, najczęstszymi przyczynami pożarów w lesie są:
- ogniska rozpalane na terenie lasu lub w bezpośrednim sąsiedztwie lasów,
- niedopałki papierosów porzucone w lesie,
- niedogaszone zapałki wyrzucane z przejeżdżających pojazdów,
- przerzuty ognia z palących się traw i nieużytków rolnych,
- iskry z pojazdów szynowych i innych,
- umyślne podpalenia.
Jak widać, większość zdarzeń nie jest samoistnych, ma w nich udział człowiek. To, jaką postawę przyjmie wchodząc do lasu, ma wpływ na bezpieczeństwo danego obszaru.
Czego nie wolno robić w lesie? Lista zakazów jest długa
Ogień to żywioł, który powinien budzić w nas respekt. Na lasach i terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, a także do 100 m od granicy lasu zabronione jest rozniecanie ognia poza wyznaczonymi miejscami, wypalanie gleby i pozostałości roślin oraz palenie tytoniu (z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi).
Warto pamiętać, że nie tylko za pożar może być zagrożeniem. W lesie nie wolno robić wielu innych rzeczy, zobacz jakich: Tego nie wolno robić w lesie! Złamanie przepisów może cię kosztować nawet 500 złotych. Za jakie zachowania dostaniesz mandat?
Źródło: PSP
