Płonkowo. Otwarcie Parku Kulturowego - Kościół Świętego Oswalda
Jest to pierwszy taki obiekt na terenie gminy Rojewo. Jego twórcy liczą, że będzie on nie tylko miejsce kultu religijnego, ale także sporą atrakcją turystyczna.
Ciekawe odkrycia
W 2006 roku do Płonkowa przybyli archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sprowadził ich tam ks. Józef Bachorz, miejscowy proboszcz. Naukowcy rozpoczęli badania terenu w sąsiedztwie obecnego kościoła p. w. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego. W miejscu gdzie prowadzono wykopaliska stały wcześniej aż trzy kościoły, których patronem był Święty Oswald. Pierwszy z XIII wieku, kolejny z wieku XVI, a następny z XVIII wieku.
Przeczytaj także:W inowrocławskiej informacji kserowali mapki, żeby nie zostawić turystów na lodzie
Archeolodzy natrafili na fragmenty dwóch ostatnich świątyń. Odnaleźli około 300 szkieletów. Część z nich znajdowała się w kryptach świątyń. Obok szkieletów natrafiono na liczne monety z różnych wieków, ozdoby, a nawet fragmenty jedwabnych ubrań.
W miejscu, gdzie stały płonkowskie kościoły powstał Park Kulturowy. Wykonano tam zarys fundamentów świątyń. Wytyczone zostały alejki, przy których znajdują się tablice informujące o historii tego miejsca, przebiegu prac archeologicznych i ciekawych odkryciach. Na terenie Parku znajduje się zrekonstruowana dzwonnica ostatniej ze świątyń pod wezwaniem Świętego Oswalda. Jest tam także duży drewniany krzyż, który w sobotę poświęcił biskup Polak.
Miejsce niezwykłe
O tym, jak interesującym miejscem jest Park Kulturowy, wspominał podczas sobotniej uroczystości Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa i zarazem historyk. - Kościół w Płonkowie był jedynym w Polsce, któremu patronował Święty Oswald. Pochodził on z terenów dzisiejszej Anglii. Żył w siódmym wieku naszej ery. Utworzenie parafii pod jego wezwaniem łączyło się ze sprowadzeniem na Kujawy relikwii świętego - informował Kurzawa.
Z kolei Sambor Kamiński, wojewódzki konserwator zabytków nie krył zadowolenia, że: - Na mapie historycznych atrakcji naszego województwa pojawiło się niezwykłe miejsce.
- Każdy z nas chce znać swoje korzenie. Bo na gruncie historii, pamięci rodzi się nasza przyszłość. Cieszę się, że w wieczór poprzedzający 94. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, mogę się tutaj, przy tym kościele spotkać z wami - dodał ks. Biskup Wojciech Polak.
W otwarciu parku uczestniczyli też: poseł Eugeniusz Kłopotek, dr Małgorzata Grupa, która kierowała pracami archeologów i Rafał Żurowski, wójt gminy Rojewo. Licznie przybyli wierni z płonkowskiej parafii.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »