Na pogodę nie ma rady
O poprzednich edycjach inscenizacji bitwy pod Płowcami
- Inscenizacja bitwy pod Płowcami - rok 2009
- Inscenizacja bitwy pod Płowcami - rok 2008
- Inscenizacja bitwy pod Płowcami - rok 2007
Pod koniec września 1331 r. pod Płowcami (gm. Radziejów) doszło do bitwy pomiędzy wojskami zakonu krzyżackiego a drużyną się Władysława Łokietka, króla Polski. Było to pierwsze w historii zwycięstwo nad zastępami rycerzy z czarnym krzyżem na płaszczach.
Od kilku lat miłośnicy historii na płowieckich polach hucznie obchodzą kolejne rocznice bitwy, a głównym punktem programu jest inscenizacja słynnej batalii. W tym roku odbędzie się ona po raz dziewiąty. Uroczystości zaplanowano na 22 sierpnia.
- Organizujemy widowisko w przedostatnią niedzielę wakacji aby mieszkańcy i turyści mogli wziąć w niej udział przed powrotem do domów i rozpoczęciem roku szkolnego - wyjaśnia Leszek Rosół z Urzędu Gminy Radziejów, odpowiedzialny z ramienia samorządu za przygotowania do inscenizacji.
Przed rokiem w bitwie wzięło udział ponad 150 członków bractw rycerskich z całego kraju, a ich popisy obserwowało ok. 4 tys. widzów. W tym roku organizatorzy spodziewają się podobnej liczby uczestników. Aby zapewnić sprawny przebieg imprezy, już teraz trwają uzgodnienia z policją (na czas imprezy ulegnie zmianie organizacja ruchu na drodze krajowej, przyległej do placu przy pomniku, upamiętniającego bitwę oraz przyległej drogi powiatowej), radziejowskim szpitalem powiatowym (który zapewni w razie potrzeby pomoc medyczną), właścicielami okolicznych pól, na których znajdą się tymczasowe parkingi dla przybywających uczestników.
To właśnie parkingi budzą najwięcej kontrowersji. Kilka lat temu spory deszcz spowodował, że wiele samochodów ugrzęzło na polach w błocie, za co na organizatorów posypały się gromy.
- Chciałbym przypomnieć, że inscenizacja bitwy to impreza plenerowa i nawet gdybyśmy chcieli, to nie możemy odpowiadać za warunki pogodowe. Każdy parkuje na tymczasowych parkingach na swoje ryzyko, o czym z resztą wyraźnie mówi regulamin - podkreśla Leszek Rosół.
Wystąpią nie tylko rycerze
Po inscenizacji odbędą się turnieje i popisy rycerskie, m.in. o nagrody starosty, wójta gminy i dyrektora biblioteki (która jest głównym organizatorem imprezy), a także koncert orkiestry dętej ze Świecia. Później zabawa przeniesie się do pobliskiego parku, gdzie odbędzie się festyn. W jego trakcie będzie można wziąć udział w licznych atrakcjach, a gwiazdą wieczoru będzie Robert Jaonowski, który wystąpi wraz z gwiazdami programu TVP "Jaka to melodia".
O szczegółowym programie imprezy i zmianach w organizacji ruchu drogowego poinformujemy oddzielnie.
Udostępnij