To pierwsze oficjalne spotkanie obu drużyn. Dla Lidera to pierwsze derby miasta w 14-letniej historii Uczniowskiego Klubu Sportowego.
Symbolicznym łącznikiem między dawnymi, a nowymi derbami jest Łukasz Grube, najskuteczniejszy obecnie piłkarz Lidera. 31-letni wychowanek Kujawiaka Włocławek grał w derbowym spotkaniu na stadionie przy Leśnej 15 sierpnia 2006 roku i zdobył (w 11 minucie) strzałem zza pola karnego bramkę. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1, a wyrównał w doliczonym czasie gry z rzutu karnego Piotr Soczewka. Była to wtedy 2. kolejka, a gospodarzem ze względu na remont stadionu przy Chopina 49/51 była Włocłavia. Do rewanżu nie doszło, Kujawiak w obawie przed kibicami nie zorganizował spotkania i oddał mecz walkowerem, ale sezon zakończył na pierwszym miejscu i awansował do III ligi. W zespole grali m. in. Mariusz Luncik, Ryszard Remień
Grube to jedyny piłkarz Lidera, który ma za sobą występ w derbach. W drużynie Włocłavii w meczu 10 lat temu grali Radosław Kuciński (był podobnie, jak teraz kapitanem) i Kamil Frąckowiak (w sobotę nie zagra ze względów zawodowych). W zespole był także Marcin Piotrowski, obecny szkoleniowiec Włocłavii.
Ze sportowego punktu widzenia Lider jest zdecydowanym faworytem spotkania. Jest wiceliderem tabeli V ligi, na stadionie miejskim OSiR nie przegrał od marca., ale derby zawsze rządzą się swoimi prawami. Wynik jest więc sprawą otwartą.
Spotkania derbowe zawsze przyciągały tłumy kibiców na stadion. Ostatni mecz o prymat w mieście oglądało ponad 3 tysiące fanów. W sobotnim spotkaniu frekwencja na pewno, nie będzie wyższa, ponieważ derby może obejrzeć maksymalnie tylko 999 kibiców. Kasy otwarte będą już od 15.30.
W piątkowej Gazecie (wydanie włocławskie) obszerna zapowiedź meczu, w tym komentarze Łukasza Grube i Mirosława Kasińskiego, trenera Włocłavii.
Zobaczcie zdjęcia z meczu derbowego, który rozegrano 10 lat temu.
Wideo. Lider Włocławek - Kujawiak Kowal 4:1 (bramki)