
ZDZISŁAW CISOWSKI, nauczyciel, samorządowiec, społecznik (1958-2020)
Rodowity bydgoszczanin, absolwent Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (obecnie UTP), aktywny działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów (1980-1981), radny Bydgoszczy. Był prezesem Stowarzyszenia Pomocy Charytatywnej "Wschód" i działaczem kresowym - inicjatorem i współorganizatorem Bydgoskich Dni Kresowych, także osobą wielce zasłużoną dla upamiętnienia wydarzeń z 18 listopada 1956 r - od lat stał na czele Komitetu Obchodów Bydgoskiego Listopada 1956. Uczył mechatroniki w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Solcu Kujawskim. W 2017 r. znalazł się w gronie osób uhonorowanych nagrodą IPN „Świadek Historii“. Zmarł 10 października. Miał 62 lata. Spoczął na cmentarzu przy ul. Juliusza Kossaka w Bydgoszczy.

Prof. JAN HANASZ, astronom, opozycjonista (1934-2020)
Był astronomem (pasją Jego życia była radioastronomia), absolwentem UMK i jednym z
bohaterów podziemnej "Solidarności" w Toruniu. W 2016 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia za działalność w opozycji solidarnościowej w czasach PRL-u. „W roku 1985, przed wyborami do sejmu, wsławił się akcjami transmisji w telewizji publicznej haseł zachęcających do bojkotu głosowania. Wdarcie się na wizję umożliwił specjalny nadajnik skonstruowany przez Hanasza i grupę opozycjonistów” – czytamy na torun.pl. Prof. Hanasz był także członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU), Amerykańskiej Unii Geofizycznej (AGU), Polskiego Towarzystwa Astronomicznego (PTA). Zmarł 18 października 2020 r. Miał 86 lat.

PIOTR TRELLA, tenor, solista Opery Nova (1938-2020)
Urodzony talent, wspaniały człowiek, wielka osobowość - tak wspominają Piotra Trellę ci, którzy Artystę oglądali na bydgoskich (i nie tylko) scenach, którzy znali go prywatnie, i ci, którzy się z nim przyjaźnili. Był solistą bydgoskiej Opery Nova przez 20 lat (1972-1992), odtwórcą wielu pierwszoplanowych partii operowych, znakomitym interpretatorem ról operetkowych, ulubieńcem publiczności i zdobywcą „Złotych Masek“. Debiutował w Operetce Poznańskiej. Współpracował z wieloma scenami, w tym z Teatrem Muzycznym w Krakowie, występował też gościnnie w Teatrze Wielkim w Warszawie. - Po przejściu na emeryturę udzielał się społecznie, pełnił m.in. funkcję prezesa Klubu Środowisk Twórczych, pomagał schorowanym artystom, zajmował się też reżyserią - wspomina red. Magda Jasińska (Radio PiK). Zmarł 18 października. Pokonał Go koronawirus.

WOJCIECH WOŹNIAK, dziennikarz (1952-2019)
Absolwent filologii polskiej (UMK), wieloletni dziennikarz „Dziennika Wieczornego“ (od 1976 r.), „Expressu Bydgoskiego“, szef działu miejskiego w „Gazecie Pomorskiej“, rzecznik prasowy prezydenta Bydgoszczy. - Wojtek największą wagę przywiązywał do wyjątkowej dbałości o czystość i precyzję języka ojczystego. Magistrant prof. Artura Hutnikiewicza nie dopuszczał do językowej nonszalancji. Odszedł z dziennikarstwa do "rzecznikowania" prezydentowi Jasiakiewiczowi, a potem do innych urzędniczych zadań. Z całą pewnością wykonywanych starannie, twórczo, w nieskazitelnym języku - wspomina red. Ewa Czarnowska-Woźniak. Wojtek „Siwy“ (od zawsze miał na głowie siwiznę) odszedł 7 grudnia, dwa miesiące po swoim bracie Andrzeju Woźniaku, który przez lata kierował naszą drukarnią.