https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po pożarze przy Pomorskiej w Bydgoszczy. Co dalej z poszkodowanymi mieszkańcami?

Marcin Kozłowski
Zgodnie z decyzja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego budynek przy ul. Pomorskiej 88G musi zostać wyłączony z użytkowania.
Zgodnie z decyzja Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego budynek przy ul. Pomorskiej 88G musi zostać wyłączony z użytkowania. Arkadiusz Wojtasiewicz
W wyniku pożaru kamienicy przy ul. Pomorskiej 88g w Bydgoszczy dach nad głową straciło 15 osób. Wiadomo już, że budynek zostanie wyłączony z użytkowania. Sprawdzamy, jaka pomoc została zaoferowana mieszkańcom przez miasto.

Przypomnijmy, że wezwanie do pożaru kamienicy przy ulicy Pomorskiej 88g strażacy odebrali o godz. 1.51 w nocy z 12 na 13 grudnia 2024 roku. Po przybyciu zastępów na miejsce okazało się, że palą się komórki lokatorskie. Na miejscu pojawiły się też cztery zespoły ratownictwa medycznego. Dwóm osobom udzielano pomocy, jedna trafiła do szpitala. W budynku było 9 lokali, w których mieszkało 15 osób. Lokatorom zostały zaproponowane doraźne miejsca noclegowe, ale w większości odmówili zamieszkali u rodzin, bądź znajomych.

Strażacy straty wstępnie oszacowali na ok. 100 tys. zł. Uszkodzona została przede wszystkim konstrukcja budynku. Dziś już wiadomo, że kamienica nie nadaje się do zamieszkania.

- Zgodnie z decyzją Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z 13 grudnia br., budynek przy ul. Pomorskiej 88G, z uwagi na uszkodzenia wynikające z działania ognia i przeprowadzonej akcji gaśniczej, musi zostać wyłączony z użytkowania. Ze względu na zniszczenia najprawdopodobniej nie będzie remontowany - informuje Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Jakie są zatem procedury w przypadkach, kiedy budynek z przyczyn losowych zostaje wyłączony z użytkowania? Co i na jaki czas miasto musi zaproponować poszkodowanym mieszkańcom?

- Celem działania dyżurnych Centrum Zarządzania Kryzysowego jest przede wszystkim powiadomienie właściwych służb i podmiotów (np. zarządca/administrator) o wystąpieniu sytuacji kryzysowej i konieczności podjęcia działań w ramach ich kompetencji. Ponadto dyżurny organizuje doraźną pomoc dla poszkodowanych w postaci np. autobusu MZK dla tymczasowego schronienia przed warunkami atmosferycznymi. Osobom, które w wyniku sytuacji kryzysowej (pożaru itp.) utraciły miejsce zamieszkania proponowany jest nocleg w Centrum Pomocy dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Fordońskiej 422 lub Centrum Pomocy dla Bezdomnych Kobiet przy ul. Polanka 9. Wymaga to podjęcia działań przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. W dni wolne od pracy poszkodowani mogą zanocować w hostelu na koszt miasta. Pobyt tam ograniczony jest do czasu podjęcia pracy przez pracowników MOPS, którzy obejmują takie osoby opieką przewidzianą w przepisach o pomocy społecznej (np. zasiłki, pomoc dla bezdomnych) - wyjaśnia Marta Stachowiak.

W przypadku wydania decyzji organu nadzoru budowlanego nakazującej opróżnienie nieruchomości i wyłączenie jej z użytkowania najemcy lokali gminnych otrzymują wypowiedzenie obowiązującej umowy, na podstawie którego nabywają uprawnienie do lokali zamiennych. Te mieszkania docelowo wskazuje Administracja Domów Miejskich w Bydgoszczy.

Jaki jest standard lokali zastępczych oferowanych przez miasto, i ile ich jest w Bydgoszczy?

- Lokal zamienny, zgodnie z definicją Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 725.), to: „lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej pokoi, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego - 20 m2 tej powierzchni". W związku z tym nie istnieje żadna określona pula tego typu lokali - informuje rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy.

Mieszkańcy kamienicy przy ul. Pomorskiej 88g i sąsiednich informowali nas, że w budynku zniszczonym przez pożar mieszkała samotna osoba z niepełnosprawnością, która otrzymała propozycję "ochronki" zamiast lokalu przystosowanego dla takich osób.

- Na podstawie informacji uzyskanej od pracowników Działu Pomocy Środowiskowej nr 5 MOPS w Bydgoszczy wiemy, że wśród poszkodowanych w pożarze budynku przy ul. Pomorskiej 88G były osoby z niepełnosprawnościami. Wobec nich prowadzone jest postępowanie pomocowe, celem którego jest udzielenie im wszelkich możliwych form wsparcia. Wszystkim osobom uprawnionym natychmiast, po otrzymaniu decyzji PINB, zaproponowane zostały lokale zamienne. Są to mieszkania po remoncie, w bloku z centralnym ogrzewaniem, gotowe do natychmiastowego zasiedlenia. Wszystkie wskazane lokale mają standard wyższy od tych, które pogorzelcy zajmowali dotychczas - zapewnia Marta Stachowiak.

Jak udało się nam ustalić większość uprawnionych mieszkańców z Pomorskiej 88g przyjęła ofertę miasta i skorzysta z lokali zamiennych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska