https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Po roku walki z bólem i oczekiwaniu na wszczepienie endoprotezy usłyszał, że za mało schudł...

Hanka Sowińska [email protected] tel. 052 32 63 133
fot. sxc
Przed rokiem w prywatnym gabinecie usłyszał: - Trochę pan schudnie i będziemy operować. Gdy niedawno trafił do szpitala, odmówiono mu zabiegu. Z powodu dużej nadwagi! - Nie możemy narażać pacjenta na powikłania - tłumaczą lekarze.

Wskaźnik masy ciała

Wskaźnik masy ciała

BMI to skrót z języka angielskiego "body mass index", co tłumaczymy jako wskaźnik masy ciała. Powstaje przez podzielenie masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wysokości w metrach. Obliczając BMI możemy określić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie. Wartość BMI, wynosząca dla dorosłych od 25,0-29,9 określana jest jako okres przed otyłością.

Pan Stanisław K. (nazwisko do wiadomości redakcji) jest zrozpaczony.

- Czekałem tyle miesięcy na operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego. Z nadzieją jechałem do Bydgoszczy wierząc, że mój koszmar się kończy - mówi w rozmowie z "Pomorską".

Co znaczy troszeczkę?
Wcześniej zrobił niezbędne badania. - Byłem w szoku, gdy od pana doktora usłyszałem, że nie mam co liczyć na operację, bo za dużo ważę. Polecił, bym jeszcze schudł, a wtedy mnie przyjmą - pan Stanisław relacjonuje wizytę w oddziale ortopedii w "Bizielu".

Przed rokiem ważył 118 kg, teraz 110 kg. - Kiedy poszedłem prywatnie do lekarza powiedział mi, że mam "troszeczkę schudnąć". Nie podał konkretnej wagi - zapewnia.

Nie wie, jak wytrzyma kolejne miesiące z chorym stawem biodrowym. - Mam potworne bóle. Z tego powodu zażywam ogromne ilości leków przeciwbólowych. Choćby z tego powodu muszę coś jeść. Oczywiście, że staram się ograniczać. Fakt, że schudłem osiem kilogramów tylko to potwierdza.

Liczy się wskaźnik
Chyba każdy wie, że nadwaga zwiększa ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, takich jak np. cukrzyca czy choroby serca. Polecenie "zrzucenia wagi dla zdrowia" usłyszał (i jeszcze usłyszy) od lekarza niejeden pacjent.

- Każdy chory kwalifikowany na operację wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego dokładnie wie, ile ma schudnąć. Zapewniam, że pacjenci są szczegółowo informowani - mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka prasowa dwóch bydgoskich szpitali uniwersyteckich.

W przypadku operacji stawu biodrowego pod uwagę brany jest wskaźnik BMI pacjenta (patrz ramka).
- Nie może przekroczyć 30. To są unijne standardy. Powyżej tej wartości pacjentowi grożą powikłania. Osoba mająca znaczną nadwagę powinna szukać pomocy u specjalisty dietetyka. W tym zakresie mamy naprawdę dobre wyniki - twierdzi Wiecińska.

Współczuję panu Stanisławowi serdecznie. Wiem, że nie każdy ma w sobie tyle determinacji, by walczyć z bólem i zbędnymi kilogramami. Nasz Czytelnik miał niestety pecha, bo trafił na medyka, który przyjmując w prywatnym gabinecie nie chciał pacjenta do niczego przymuszać. A powinien. Chyba, że unijne standardy obowiązują tylko w placówkach publicznej służby zdrowia...

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

M
Max
To prawda nadwaga dyskwalifikuje do zabiegu wszczepienia endoprotezy. Na wizycie, pół roku temu doktor oficjalnie powiedział ze muszę osiągnąć wagę 100 kg, ważyłem wówczas 127 kg. We wtorek miałem zabieg operacyjny wszczepienia endoprotezy, ale zanim doszło do niego w poniedziałek ordynator kazał zważyć i zmierzyć ! Krew itp itd. Waga moja była 101 kg - jeden kilogram . Dobrze że zajął się sprawą lekarz prowadzący i zostałem zakwalifikowany. Wiem co przeżywasz zrzucić masę kilogramów to sukces. Nie mając ruchu z wiadomych względów ale za dużo chodziłem z laską na długie spacery 3 razy dziennie, ograniczyłem jedzenie więcej warzyw mniej chleba dużo wody. Ważąc 100kg tez odczuwam bóle napewno większe niż cinconważą mniej, myśle ze gdybym wazyl ponad 100 tak ok 112 kg lekarze nie pojęliby się operacji, chodzi o powikłania po operacji. Życzę powodzenia
k
kijafa
Zgadzam się z lekarzem!!! Problemu z nadwagą nie wolno lekceważyć! Trzeba też pamiętać, że endoproteza stawu biodrowego ma też swoją wytrzymałość (kości pacjentów również). Dolegliwości bólowe biodra na pewno zaczęły się na skutek nadwagi, którą Pan ma i wtedy trzeba było myśleć o poprawieniu swojego komfortu psychicznego i fizycznego a nie teraz wyżalać się w mediach jaka to służba zdrowia jest nie dobra - obraża Pan w ten sposób ludzi nie bijąc się w piersi, że to Pana wina. Przykre ale prawdziwe. Proponuję aby (w miarę możliwości) zgłębił Pan temat zabiegu operacyjnego endoprotezoplastyki stawu biodrowego - na czym on polega, jakie jest do niego przygotowania ( ze strony pacjenta jak i lekarze prowadzącego).Ogromna ilość materiałów jest dostępna w internecie. Współczuję Panu bólu ale czytając Pana lament nie mogłem tego zostawić bez komentarza. Powodzenia życzę w walce z nadwagą!!!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska