- Dług może ulec przedawnieniu tylko wtedy, gdy wierzyciel nie dopomina się zwrotu pieniędzy. Jeśli nie interweniuje, to zwykle od momentu powstania zadłużenia zaczyna się liczyć czas, po którym dług się przedawnia. W zależności od tego, jaki jest to rodzaj należności, to odpowiednio wyznaczony jest termin przedawnienia - wskazuje Grzegorz Pietraszkiewicz, radca prawny BIG InfoMonitor.
Jak dodaje, obecnie podstawowy okres jaki musi minąć to 6 lat. Ale jeśli wierzyciel podejmuje działania by odzyskać pieniądze, czas przedawnienia liczy się od nowa.
W praktyce jest więc mało prawdopodobne, by okres ten upłynął. Zadłużenia często powstają w bankach i urzędach, które podejmują różne kroki, by odzyskać należność. Zlecają też egzekucję komornikom lub sprzedają dług firmom windykacyjnym, którym zależy, aby odzyskać należne pieniądze.
NAZWA
Po takim czasie długi się przedawniają - zobacz przepisy
Są jednak długi, które się przedawniają już po roku. To roszczenia z tytułu opłaty za jazdę bez ważnego biletu komunikacyjnego. Po jakim czasie przedawniają się inne długi? Szczegóły podajemy w poniższej galerii. [/b]
