Przedstawiciele lokalnych i regionalnych samorządów z całej Europy wezwali Komisję Europejską do uznania wody za strategiczny priorytet w nadchodzącej kadencji 2024-2029. Chcą również wyznaczenia unijnego komisarza odpowiedzialnego za zasoby wodne. Samorządowcy ostrzegają, że niewłaściwe gospodarowanie zasobami wodnymi oraz zmiana klimatu wpływają na dostępność wody pitnej, sanitarnej i rolniczej. Procesy te zagrażają ich zdaniem bezpieczeństwu żywnościowemu, produkcji energii i przemysłowi Unii.
Niedobór wody już teraz zmusza wiele władz lokalnych do ogłaszania stanu zagrożenia suszą, co podsyca napięcia w społecznościach lokalnych i regionach transgranicznych.
W dwóch opiniach przyjętych 20 czerwca Komitet wzywa władze unijne do opracowania takiej strategii wodnej, która przywróci obieg wody i włączy cele związane z wodą do wszystkich innych polityk. Nacisk ma być położony przede wszystkim na zarządzanie zasobami wodnymi i współpracę transgraniczną, zwłaszcza w dorzeczach. Unijny komisarz odpowiedzialny za zasoby wodne miałby nadzorować współpracę poszczególnych agend unijnych i zapewnić większe wsparcie finansowe dla władz lokalnych.
- Zmiana klimatu pogarsza powodzie i susze oraz obniża jakość wody, co w coraz większym stopniu zagraża zdrowiu i środowisku życia ludzi - podkreślał André Viola, sprawozdawca opinii komitetu. - Aby zapewnić nam dobrobyt w przyszłości, rządy na wszystkich szczeblach muszą lepiej koordynować działania między sektorami.
W budżecie komisarza ds. wody miałyby się znaleźć pieniądze na infrastrukturę wodną i gospodarkę wodną oraz na wspieranie rolników wprowadzających bardziej wodooszczędne techniki rolnicze. W praktyce oznaczałoby to m.in. przywracanie naturalnych terenów zalewowych, oraz wspieranie płodozmianu, a także precyzyjne nawadnianie.
KR zaleca również przyjęcie zasady "zanieczyszczający płaci". Kwestia "zdrowia gleby" oraz retencji i filtracji wody miałaby – zdaniem Komitetu Regionów – znaleźć się w ustawie o monitorowaniu gleby.
Sprawa wprowadzenia Niebieskiego Ładu wydaje się przesądzona, ponieważ istnieje w tej sprawie zgoda Komitetu Regionów, Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. W liście otwartym do wiceprzewodniczącego wykonawczego Komisji Europejskiej Maroša Šefčoviča, wszystkie trzy instytucje podzieliły się swoimi obawami dotyczącymi odroczenia inicjatywy na rzecz odporności na wodę w marcu 2024.
