Jeden urząd zastąpią dwie-trzy agencje
- Mamy plan na najbliższe kilka lat - twierdzi Zbigniew Baranowski, rzecznik Poczty Polskiej. - W tym czasie zamierzamy zlikwidować około trzech tysięcy urzędów. W ich miejsce powstaną agencje.
Mają one działać między innymi w marketach, centrach handlowych i na stacjach benzynowych. W agencjach będziemy mogli chociażby wysłać listy i paczki oraz odbierać przesyłki polecone.
Możliwe, że w nowych punktach będą oferowane również usługi bankowe i polisy ubezpieczeniowe.
Przeczytaj również: Poczta niknie w oczach. Na gorąco komentuje Adam Willma.
- Jeszcze w tym roku chcemy uruchomić pilotażowy program - dodaje Zbigniew Baranowski. - W regionach warszawskim, chorzowskim, krakowskim i rzeszowskim w miejsce jednego urzędu powstaną dwie-trzy agencje. Czyli zamiast ponad stu naszych placówek będzie funkcjonowało 200-300 nowych punktów. Dzięki tej zmianie powinny zmniejszyć się kolejki do okienek.
To, ile dokładnie urzędów zniknie w całym kraju, będzie zależeć od efektów funkcjonowania programu pilotażowego.
Przeczytaj też: Poczta Polska. Tną nagrody i odprawy emerytalne pracowników.
Szefowie Poczty Polskiej planują zostawić 1500-2000 urzędów w całym kraju.
- Rzadko korzystam z usług poczty. Jednak za każdym razem muszę stać w urzędzie w kolejce - mówi pani Justyna z Tucholi. - Możliwe, że uruchomienie agencji usprawni obsługę. Choć niezbyt mogę sobie wyobrazić, że będę wysyłać list na stacji benzynowej.
Najpierw pożegnają się z przyszłymi emerytami
Zlikwidowanie urzędów i utworzenie w ich miejsce agencji ma dać Poczcie Polskiej oszczędności. Zamiast bowiem utrzymywać pracowników i budynki, operator będzie się tylko rozliczał z firmami, które poprowadzą punkty pocztowe.
Kolejne pieniądze państwowa firma chce zyskać, zmniejszając zatrudnienie. W ciągu kilku lat licząca obecnie około 96 tysięcy osób załoga Poczty Polskiej ma zmaleć w przybliżeniu o 8 tysięcy pracowników.
- W pierwszej kolejności pożegnamy się z osobami, które odejdą na emerytury - wyjaśnia Baranowski. - Poza tym niektórzy pracownicy otrzymają wypowiedzenia.
Chcą zmienić Prawo pocztowe
W Ministerstwie Infrastruktury trwają pracę nad zmianą Prawa pocztowego. Na razie gotowe są założenia do projektu ustawy, która ma zacząć obowiązywać na początku 2013 roku. W efekcie Poczta Polska przestanie być monopolistą. Pozostali działający na rynku operatorzy - jeśli będą chcieli - mogą zostać wyznaczeni do obowiązkowego świadczenia powszechnych usług pocztowych.
Udostępnij
