Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatki w gospodarstwie rolnym. Zwolnienia i VAT - to warto o nich wiedzieć

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/nattanan23
Rachunkowość w gospodarstwie rolnym - ważna sprawa, choć często przysparzająca o ból głowy. O podatkach VAT i zwolnieniach dotyczących rolników rozmawialiśmy podczas II dnia Forum Rolniczego "Gazety Pomorskiej" 2020.

Przepisy zmieniają się, a my nie zawsze za nimi nadążamy, pojawiają się również wątpliwości wobec naszej interpretacji przepisów i tego, czy właściwie wypełniliśmy wskazane rubryki, dopełniliśmy formalności.

Jak rozliczać np. podatek VAT, prowadzić mikrorachunek podatkowy, by rolnik nie musiał obawiać się kontroli? - z tymi pytaniami podczas Forum Rolniczego „Gazety Pomorskiej” 2020 postanowiliśmy zwrócić się do specjalistów. Rachunkowości w gospodarstwie dedykowaliśmy jeden z tegorocznych paneli tematycznych.

Rolnik ryczałtowy i zwolnienia

Rafał Przybylak, Kierownik Referatu Nadzoru nad Orzecznictwem w Izbie Administracji Skarbowej w Bydgoszczy omawiał zagadnienie rozliczenia podatku od towarów i usług od działalności rolniczej - zwolnienie.

- Według Prawa przedsiębiorców oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rolnik nie prowadzi działalności gospodarczej, ale już według ustawy o podatku od towarów i usług już tak - wyjaśniał Rafał Przybylak.

Wymieniał czynności, których rolnik ryczałtowy nie musi: wystawiać faktur, prowadzić ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług, składać w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.

Rolnik ryczałtowy ma prawo do zryczałtowanego zwrotu VAT - 7% kwoty należnej z tytułu dostawy. Wypłaca ją nabywca produktów rolnych będący czynnym podatnikiem VAT na podstawie wystawionej przez tego nabywcę faktury (VAT-RR).

Rolnik ryczałtowy - to rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 pkt. Zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego (art. 43 ust. 1 pkt 3).

Rozliczenia VAT w rolnictwie

Drugą prelegentką podczas panelu i rachunkowości była Ewa Stodolna, główna specjalistka ds. podatków w Kujawsko Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Tłumaczyła, jak to jest z rozliczaniem podatku VAT w rolnictwie.

- Kiedy już rolnik ryczałtowy podejmie decyzję i złoży stosowne dokumenty do urzędu skarbowego, w których zrezygnuje ze zwolnienia ustawowego i przejdzie na zasady ogólne, stanie się podatnikiem VAT czynnym, musi mieć na uwadze, że znajduje się w zupełnie nowej rzeczywistości podatkowej - mówiła specjalistka. Dodała, że sam algorytm nie jest skomplikowany.

Do obowiązku podatnika VAT czynnego należy:

  • wystawianie faktur sprzedażowych,
  • prowadzenie rejestrów sprzedaży i zakupów,
  • sporządzanie deklaracji VAT7 i Jednolitych Plików Kontrolnych JPK_VAT do 25 dnia każdego miesiąca,
  • wpłata podatku należnego na mikrorachunek podatkowy.

Rolnicy, którzy w tym roku prelekcjom mogli przysłuchiwać się online, dopytywali: „Jak postępować z błędnie wystawioną fakturą?” - Można ją skorygować. Kontrahent może wystawić fakturę korygującą, ważne są przesłanki obliczenia korekty - wyjaśniała Ewa Stodolna.

Sporo pytań pojawia się wśród rolników i nie tylko w tej grupie zawodowej, o mikrorachunek podatkowy.

- W mojej ocenie ułatwiono pracę podatnikom. Od teraz każdy podatnik ma swój mikrorachunek podatkowy. Do specjalnej wyszukiwarki internetowej (generator mikrorachunku) wpisujemy PESEL lub NIP, generuje się mikrorachunek. jeśli będę miała zobowiązanie, wyświetli mi się informacja - tłumaczyła prelegentka z KPODR podczas naszego Forum Rolniczego.

Przyznała, że rolnicy niekiedy zapominają o mechanizmie podzielonej płatności .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska