Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas Dnia Papieskiego Włocławku biskup używał pektorału, będącego darem papieża Piusa XI

Barbara Szmejter
Niecodzienne wydarzenie towarzyszyło Dniu Papieskiemu we Włocławku. Przed uroczystą mszą św. sprawowaną w katedrze w dniu liturgicznego święta rocznicy jej konsekracji, która również dzisiaj była obchodzona, biskup włocławski Wiesław Mering odsłonił i poświęcił odnowioną płaskorzeźbę przedstawiającą Piusa XI, który jako nuncjusz apostolski w Polsce, 22 września 1918 r. odwiedził Włocławek.

- Achilles Ratti swoją wizytą wyraził wdzięczność biskupowi Stanisławowi Zdzitowieckiemu za to, że był jego współkonsekratorem, gdy przyjmował święcenia biskupie - informuje ks. Artur Niemira, kanclerz Kurii Diecezjalnej we Włocławku. Płaskorzeźba ważąca 1,5 tony odnowiona została po tym, jak Niemcy zniszczyli ją na ścianie włocławskiej katedry we wrześniu 1939 r. Pod płaskorzeźbą umieszczona została tablica z napisem: "Achilles Ratti, nuncjusz apostolski w zmartwychwstającej Polsce, późniejszy papież Pius XI, nawiedził katedrę włocławską 22 września 1918, w rocznicę jego złotych godów kapłańskich. Wdzięczni włocławianie 1929 r. Płaskorzeźbę i tekst zniszczyli Niemcy we wrześniu 1939 r. Odtworzono we wrześniu 2009 r."

Na uroczystość specjalny list wystosował Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk. Wyraził w nim wdzięczność za inicjatywę upamiętnienia swojego wielkiego poprzednika i przesłał pozdrowienia uczestnikom uroczystości. Bp Mering w niedzielnej liturgii używał pektorału (ozdobny krzyż ze szlachetnego metalu, z relikwiami, noszony na piersiach przez kardynałów, biskupów i opatów) , który w 1923 r. podarowany został bp. Zdzitowieckiemu przez papieża Piusa XI. Biografię Piusa XI i historię jego relacji z diecezją włocławską przedstawił na początku uroczystości ks. prał. Stanisław Waszczyński, kustosz katedry.

W homilii bp Mering nawiązał do hasła przeżywanego IX Dnia Papieskiego. Mówiąc o Janie Pawle II jako papieżu wolności przypomniał, że Ojciec Święty nie tylko cieszył się z tego, że Polacy odzyskali wolność, ale uczył, czym ona jest i jak nią należy żyć. Przestrzegał przed takim jej rozumieniem, które oznaczałoby "samowolę, prowadzącą w konsekwencji do pogardy człowiekiem i podeptania jego godności. Wolność nie może oznaczać poniżania bezbronnych i słabych w imię wygody i komfortu życia innych. Wolność musi oznaczać miłość, a więc bezwarunkową zdolność do służby drugiemu. Jej najwspanialszym wyrazem stał się krzyż Chrystusa, gdzie wolność Syna Bożego stała się wyrazem największej miłości Boga do człowieka" - podkreślił Biskup Włocławski.

Po Mszy św. bp Mering, w imieniu duchowieństwa i mieszkańców miasta Włocławka, złożył wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą pobyt Jana Pawła II we włocławskiej katedrze. Zebrani na placu odśpiewali pieśń "Barka". Przez cały dzień, w ramach Dzieła Nowego Tysiąclecia, zbierane były ofiary, z których ufundowane zostaną stypendia dla kształcącej się i potrzebującej wsparcia młodzieży.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska