Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas grudniowej sesji radni Gminy Nowe Miasto Lubawskie podjęli uchwały dotyczące zmian w szkołach na terenie gminy

Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska
Podczas sesji wójt mówił o spadku liczby uczniów
Podczas sesji wójt mówił o spadku liczby uczniów esejsa.pl
Chodzi o przekształcenie Szkoły Podstawowej im. Ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach, Szkoły Podstawowej w Skarlinie i Szkoły Podstawowej w Radomnie w placówki o strukturze organizacyjnej obejmujące klasy I-III z oddziałem przedszkolnym.

Jak czytamy w uzasadnieniu: - Obecnie w Gminie Nowe Miasto Lubawskie funkcjonuje 6 placówek oświatowych złożonych z ośmioklasowej szkoły podstawowej i przedszkola. Uchwały intencyjne zakładają reorganizację polegającą na pozostawieniu na terenie gminy dwóch szkół o strukturze organizacyjnej klas I-VIII w Bratianie i Jamielniku. To właśnie tam, od nowego roku szkolnego, miałyby uczęszczać dzieci z klas IV-VIII z Gwiździn, Radomna i Skarlina. Powodem restrukturyzacji jest przede wszystkim mała liczba uczniów.

Temat szkół by omawiany wielokrotnie, m.in. podczas ostatniej sesji: - Likwidacja gimnazjów spowodowała spadek liczby uczniów o stu - mówił Tomasz Waruszewski, wójt gminy.

- To kolei rodzi negatywne skutki finansowe, gdyż subwencja którą otrzymujemy z budżetu państwa naliczana jest na ucznia. Szacujemy spadek dochodów z tego tytułu na kwotę ok. 900 tys. złotych. Ponadto w ciągu ostatnich pięciu lat - liczba uczniów zmalała o kolejnych 300. W aktualnym roku, do gminnych szkół trafia 80 uczniów. Aktualna sytuacja w zakresie finansowania oświaty jest taka, że z jednej strony nastąpił spadek dochodów z budżetu państwa na zadania oświatowe z powodu spadku liczby uczniów a drugiej strony nastąpił gwałtowny wzrost kosztów.

Zdrowy i sprawny senior - bezpłatne zajęcia

Władze gminy podjęły decyzję, by stworzyć ekonomiczne warunki do dalszego funkcjonowania wszystkich sześciu szkół. Pierwsza propozycja, dot. uspołecznienia szkół spotkała się ze sprzeciwem środowisk nauczycieli i części rodziców.

- W naszej ocenie było to najbardziej korzystne rozwiązanie dla każdej ze stron. W tej sytuacji jesteśmy zmuszeni podjąć decyzję o zmianie struktury szkół. Jest to rozwiązanie, które zapewni dzieciom - szkołę blisko domu. Nie chcemy likwidować szkół, a wykorzystać istniejąca bazę lokalową na cele edukacyjne - co prawda w mniejszej skali, jednak ta decyzja zabezpiecza możliwość powrotu do dawnej struktury w przypadku zmiany sytuacji - wskazywał wójt.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska