Paprotka ma wiele zalet, dlatego warto rozważyć jej zakup. Przede wszystkim nawilża powietrze, produkuje dużo tlenu oraz poprawia domowy mikroklimat. Roślina lubi ciepłe i jasne wnętrza. Nie należy jednak wystawiać jej na kontakt bezpośredni ze słońcem, ponieważ może ulec poparzeniu.
Jak prawidłowo podlewać paprotkę?
Jak w przypadku wielu innych roślin, podlewanie może być pułapką. Ziemia paprotki powinna być stale wilgotna, lecz nie mokra. Co to oznacza w praktyce? Uważaj z podlewaniem. Jeżeli przelejesz roślinę, jej korzenie zaczną gnić, a taka sytuacja jest nie do uratowania. Paprotkę podlewaj latem 2-3 razy w tygodniu, zaś zimą raz w tygodniu.
Ważny jest także sposób podlewania. Wodę należy rozprowadzić równomiernie po całej powierzchni ziemi. Można podlewać paprotkę wprost do doniczki, jednak lepszym sposobem jest jej namaczanie, czyli wstawienie doniczki do naczynia z wodą na ok. pół godziny. Do podlewania paproci użyj odstanej wody w temperaturze pokojowej.
Jak wybrać ziemię do paproci?
Paproć nie lubi, gdy jej korzenie przebywają zbyt długo w wilgoci. Dlatego potrzebna jest odpowiednia ziemia oraz drenaż. Mieszanka doniczkowa powinna zawierać torfowiec lub torfowiec do zatrzymywania wilgoci, piasek lub żwir do drenażu. Niezbędna jest także ziemia doniczkowa bogata w substancje organiczne.
Podlej kilkoma kroplami, a paprotka zaszaleje na początku wiosny
Dlaczego paprotka marnieje? Zauważyłeś, że Twoja paprotka usycha lub gubi liście? Może to oznaczać, że została przelana lub brak jej cennych składników odżywczych. Wypróbuj tę domową odżywkę za zaledwie dwa złote. Gdy użyjesz ją w marcu, na początku wiosny stanie się bujna jak ze sklepu.
Oto tania domowa odżywka do paprotki:
