Oznacza to, że szkoły nie będzie prowadziła Gmina Grudziądz, ale nadal będzie miała status publicznej, czyli w pierwszej kolejności będą przyjmowane do niej dzieci z tzw. obwodu czyli Dusocina i Leśniewa. Decyzja o przekazaniu jej w ręce Fundacji była najtrudniejsza z pewnością dla radnej z Dusocina, Elżbiety Adamowskiej. Podczas sesji powiedziała: - Mam nadzieję, że ta decyzja okaże się słuszna i wpłynie na rozwój dusocińskiej szkoły.
Zanim radni podeszli do głosowania nad uchwałą w sprawie przekazania podstawówki Fundacji, radny Piotr Parteka dopytywał wójta czy podjął decyzję o przebudowie boiska w Dusocinie. Andrzej Rodziewicz, wójt gm. Grudziądz: - Nie podjąłem jeszcze decyzji.
Wszyscy obecni na sesji radni gm. Grudziądz, ostatecznie wyrazili zgodę na przekazanie szkoły w ręce władz Fundacji Rozwoju Edukacji Najmłodszych, którą kieruje Cezary Grabowski. Ta sama Fundacja od pięciu lat prowadzi szkołę w Węgrowie, także leżąca w gm. Grudziądz. I radzi sobie świetnie. Na przestrzeni tych lat wzrosła liczba uczniów, a szkoła wymagała rozbudowy.
- Negocjacje trwały do ostatnich chwil - przyznaje Cezary Grabowski z Fundacji Rozwoju Edukacji Najmłodszych. - W tej szkole na pewno jest potencjał i będziemy starali się go wykrzesać. To jedna z najstarszych podstawówek w północnej części kraju w dodatku ze znanym patronem Ludwikiem Rydygierem. Przez następne tygodnie będziemy opracowywali między innymi nową ofertę zajęć pozalekcyjnych. Chcemy postawić na języki obce i nauki przyrodnicze.
- To ważny i historyczny moment. Wszyscy radni głosowali "za" tym projektem. Dziękuję - po głosowaniu podkreślał wójt Rodziewicz. - Jestem pewien, że Fundacji uda się zbudować dobre relacje ze społecznością Dusocina, a przede wszystkim dobrze rozwijać szkołę, bo dzieci są najważniejsze. Myślę, że dokonaliśmy słusznego wyboru.
Mało uczniów, wysokie koszty
Przypomnijmy, że za tym aby przekazać szkołę w Dusocinie w ręce prywatnego podmiotu przemawiała
* mała liczba dzieci (na 10 stycznia br. było tutaj 50 uczniów SP i 15 przedszkolaków)
* wysokie koszty utrzymania
W ocenie wójta Rodziewicza, przekazanie szkoły fundacji spowoduje zmniejszenie kosztów jej funkcjonowania. - Na takim rozwiązaniu zaoszczędzimy rocznie około pół miliona złotych - podkreśla wójt Rodziewicz. - Będziemy mogli te pieniądze przeznaczyć na inne inwestycje.
Dla uczniów nic się nie zmieni. Naukę będą kontynuowali w swojej szkole, jak dotychczas. Nie będą za nią płacić. Co do zatrudnienia nauczycieli, będą oni mogli kontynuować pracę w podstawówce dusocińskiej, o ile wyrażą taką zgodę. Muszą się jednak liczyć z tym, że ich zatrudnienie zmieni formę i nie będą podlegać ani korzystać z przywilejów Karty Nauczyciela. Otrzymają umowy o pracę. Jeśli nie podejmą się nauczania na nowych warunkach, otrzymają odprawy z budżetu gminy.
Dodajmy, że projekt przekazania podstawówki w Dusocinie pozytywnie zaopiniowało kuratorium.
Sosnówka za rok?
Kolejną szkołą na terenie gm. Grudziądz, nad którą najpewniej za rok radni będą musieli się pochylić odnośnie jej dalszego losu, będzie podstawówka w Sosnówce. Tutaj także jest problem z małą liczbą uczniów i wysokimi kosztami utrzymania.
