Podwyżka diet była nieetyczna - uważają ludzie, radni PiS i...

  Podwyżka diet była nieetyczna - uważają ludzie, radni PiS i SLD

  Monika Smól

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Radna Barbara Konieczna (w kobaltowym błękicie) zainteresowała się powstaniem Dziennego Domu Opieki Medycznej. Była też pierwszą osoba, która zabrała

  Radna Barbara Konieczna (w kobaltowym błękicie) zainteresowała się powstaniem Dziennego Domu Opieki Medycznej. Była też pierwszą osoba, która zabrała głos i wyraziła sprzeciw w sprawie podwyżek diet ©Monika Smól

  - Podobno radni podczas ostatniej sesji w powiecie powołali do życia poradnię medycyny pracy? Czy to dobry finansowo krok? - pyta Czytelnik. Nie tylko to go zainteresowało.
  Radna Barbara Konieczna (w kobaltowym błękicie) zainteresowała się powstaniem Dziennego Domu Opieki Medycznej. Była też pierwszą osoba, która zabrała

  Radna Barbara Konieczna (w kobaltowym błękicie) zainteresowała się powstaniem Dziennego Domu Opieki Medycznej. Była też pierwszą osoba, która zabrała głos i wyraziła sprzeciw w sprawie podwyżek diet ©Monika Smól

  Nasz rozmówca uważa, że dyshonorem było (o czym pisaliśmy) podwyższanie sobie diet przez radnych powiatowych już na początku urzędowania.

  - Z głosowania wynika, że głosujący za to radni Koalicji Po i Nowoczesna oraz Twoje Chełmno, Twój Powiat 2001 - podkreśla lisewianin. - Może najpierw by trochę popracowali na wysokie diety? Wstydu nie mają! Nie wiem, kto był inicjatorem podwyżki, ale dopóki nie dołączyła do rady ta nowa ekipa z PO, to wiele lat diety rajcom - także tym z „Twojego Chełmna” - odpowiadały! Widać teraz, po co się pchali do rady.

  Radni podwyższyli sobie diety! Przeciwnych było zaledwie czterech

  Czytelnik chwali postawę radnych, którzy byli przeciwni podwyżce. To: Barbara Konieczna, Piotr Siębor, Arkadiusz Stefaniak (PiS) i Violetta Gryszan (SLD).

  - Ubiegałam się o mandat by służyć mieszkańcom, a nie z pobudek finansowych - mówiła podczas sesji Barbara Konieczna, która w radzie zasiada kolejną kadencję. - Uważam, że obecna stawka jest wystarczająca.
  - Nieetyczne jest, aby zaczynać od podwyższania uposażeń - dodał Piotr Siębor. - Zwłaszcza, jeżeli widzimy, w jakich warunkach pracuje administracja starostwa. Uważam, że trzeba poczekać rok, dwa i dopiero wtedy sobie podwyższać diety.

  Nie tylko wokół diet radnych kręciła się tematyka sesji powiatowej. Wprowadzono zmiany do statutu chełmińskiego ZOZ-u.

  - Nie muszę nikogo przekonywać, jak potrzebna w naszym mieście i w powiecie jest poradnia medycyny pracy - mówił starosta chełmiński Zdzisław Gamański. - Ustawiają się ogromne kolejki osób, które muszą zostać przebadane zanim podejmą pracę. Celowe jest, aby powstała zarówno ta poradnia, jak i Dzienny Dom Opieki Medycznej oraz poradnia psychologiczna. Dzienny Dom powstanie dzięki środkom unijnym. Dyrektor szpitala złożył wniosek do urzędu marszałkowskiego, przeszedł procedury. Jednorazowo będzie tam przebywało 1-15 osób w wieku 65+. Turnus dla jednej grupy potrwa do czterech miesięcy. Kierować uczestników będą mogli lekarze POZ. Warunek jest taki, że w ostatnim roku poprzedzającym skierowanie dana osoba musiała będzie leżeć w szpitalu. Niekoniecznie naszym. Starzejemy się my i społeczeństwo, więc takie miejsce, w którym z seniorami będą pracowali lekarze, fizjoterapeuci, którzy będą pracować nad ich usprawnieniem, jest bardzo potrzebne.
  Barbara Konieczna pytała, czy Dom będzie dzienny czy całodobowy? A starosta wyjaśniał, że czynny będzie od godz. 8 do 16, a uczestnicy liczyć mogą na dwa posiłki.

  Z kolei Marcin Pilarski zauważył, że poradnia medycyny pracy to temat bardzo ważny. - Kiedy ruszy? - pytał radny. - Czy będzie świadczyła podstawowe czy kompleksowe usługi medyczne?

  Wątpliwości rozwiał obecny na sesji dyrektor szpitala. - Mamy lekarza medycyny pracy, drugi rozpoczął specjalizację - mówił Jacek Misiołek. - Poradnia jest już przygotowana. Ruszy, gdy tylko zostanie podjęta uchwała i podpisane zostana umowy.
  Poradnia wsparta zostanie lekarzem POZ, internistą i psychiatrą. Dyrektor zapewnił, że pacjenci nie będą czekać w kolejkach, umawiani będą na godziny.
  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej